Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ponad połowa Brytyjczyków uważa, że Johnson powinien zrezygnować po złamaniu prawa

Ponad połowa brytyjskiego społeczeństwa uważa, że ​​Boris Johnson powinien zrezygnować po tym, jak został ukarany grzywną za złamanie własnych zasad dotyczących koronawirusa.

Premier wziął udział w swoich 56. urodzinach w sali gabinetowej na Downing Street w czerwcu 2020 r., kiedy spotkania towarzyskie w pomieszczeniach były prawnie zakazane.


Pan Johnson przeprosił, ale twierdził, że nie przyszło mu do głowy, że w tamtym czasie łamał prawo.

Wcześniejsze doniesienia sugerują, że nawet 30 osób zaśpiewało mu „happy birthday” z okazji urodzin i wręczyło mu tort na imprezie.

Boris Johnson jest pierwszym w historii urzędującym premierem, który złamał prawo. Jego żona Carrie Johnson również została ukarana grzywną.

We wtorek Johnson przyznał się do winy, ale odmówił rezygnacji, mówiąc: „Chcę być w stanie kontynuować, wywiąże się z mandatu, który mam, ale chcę też rozwiązać problemy, z którymi kraj musi się teraz zmierzyć”.


Jednak sondaż przeprowadzony przez YouGov wykazał, że 57% głosujących uważało, że premier Wielkiej Brytanii powinien zrezygnować ze stanowiska, a 75% uważa, że ​​świadomie skłamał, powtarzając, że nie złamał żadnych zasad.

Inne badanie przeprowadzone przez Savanta ComRes wykazało, że 61% osób powiedziało, że powinien zrezygnować.

Zobacz też:


Ponad połowa biorących udział w sondażu (57%) powiedziała również, że uważa, że ​​minister finansów również powinien zrezygnować po tym, jak został ukarany grzywną za złamanie zasad lockdownu.

Rishi Sunak przeprosił zeszłego wieczoru, ale podobnie jak premier odrzucił wezwania do rezygnacji.


Ze stanowiska zrezygnował natomiast minister sprawiedliwości. Peer David Wolfson powiedział, że rezygnuje ze względu na „skalę, kontekst i charakter” naruszeń covidowych przepisów na Downing Street.

Powiedział premierowi, że do tej decyzji przyczyniło się jego „własne postępowanie”, a także same wydarzenia.

Lord Wolfson dodał, że „wielokrotne łamanie zasad i łamanie prawa karnego” w Downing Street spowodowało, że nie chce dalej pełnić funkcji ministra sprawiedliwości.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
P&O przedłuża zawieszenie usług promowych Dover-Calais na okres Świąt Wielkanocnych
 Czytaj następny artykuł:
Minister sprawiedliwości podał się do dymisji, gdy się okazało, że Boris Johnson i Rishi Sunak złamali prawo


// //