Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Podczas gdy miliony w UK zmagają się z podwyżkami cen, gigant naftowy BP odnotował najwyższy zysk od ośmiu lat

Gigant naftowy BP odnotował najwyższy roczny zysk od ośmiu lat, podczas gdy zwykli Brytyjczycy przygotowują się do rosnących rachunków za energię w obliczu szalejącej inflacji i kryzysu związanego z ze wzrostem kosztów życia.

Firma ujawniła, że ​​w 2021 r. osiągnęła gigantyczny zysk 9,5 miliarda funtów.


Tylko w ostatnich trzech miesiącach gigant naftowy osiągnął 3,01 miliarda funtów zysków, co było lepszym wynikiem, niż oczekiwano.

Ceny ropy naftowej i gazu odbiły się, gdy gospodarki na całym świecie ponownie otworzyły się po lockdownach związanych z pandemią.

Jednak tak dobre wyniki zwiększają presję na firmy naftowe, które czerpią gigantyczne zyski, podczas gdy gospodarstwa domowe i firmy zmagają się z płaceniem kolosalnych rachunków za energię z powodu gwałtownie rosnącej inflacji w Wielkiej Brytanii.

W zeszłym tygodniu konkurencyjny gigant naftowy Shell również poinformował o gigantycznych zyskach w wysokości 19 miliardów dolarów.


Zrobił to w tym samym dniu, w którym regulator energetyczny ogłosił, że gospodarstwa domowe w Wielkiej Brytanii będą musiały płacić rachunki większe 54%.

Gwałtowny wzrost hurtowych cen gazu doprowadził do podniesienia przez regulatora energii Ofgem limitu cen – maksymalnej kwoty, jaką mogą pobierać firmy.

Nowy limit doda pełne 693 GBP do kosztu średniego rachunku za energie, co oznacza, że zostanie on ustalony na 1971 funtów dla przeciętnego gospodarstwa domowego.

Brytyjczycy stoją również przed innymi wezwaniami dotyczącymi ich dochodów, w tym rosnącymi kosztami żywności,  Internetu, telefonów komórkowych i kredytów hipotecznych.

Po ogłoszeniu wzrostu dochodów przez BP Partia Pracy wezwała rząd do wprowadzenia podatku od nieoczekiwanych zysków dla firm energetycznych.


Posłowie z Partii Pracy argumentują, że podczas gdy gospodarstwa domowe z trudem płacą za gaz – rachunki za energię mają wzrosnąć o ponad 50% w kwietniu – firmy wydobywające ten gaz odnotowują ogromne zyski.

Również Lider Liberalnych Demokratów przemawiając w BBC Radio, powiedział: „Po prostu nie może być tak, że te firmy energetyczne osiągają super-zyski bez dodatkowego podatku, podczas gdy ludzie są zbyt przerażeni, by włączyć grzejniki i marzną, aby oszczędzić na rachunkach”

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Putin ostrzega przed wojną nuklearną, jeśli Ukraina przystąpi do NATO
 Czytaj następny artykuł:
„Ostatnimi słowami mojego syna były imiona jego zabójców… teraz można je wreszcie usłyszeć”


// //