Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Rosną koszty życia w Wielkiej Brytanii. Osiem rzeczy, które podrożeją

Wielka Brytania zmaga się z kryzysem związanym ze wzrostem kosztów życia i nie wygląda na to, żeby w najbliższym czasie miało się coś poprawić.

Ceny idą w górę, rachunki za energię będą rekordowo wysokie, dodatkowo Boris Johnson podniósł składkę National Insurance.

Inflacja w Wielkiej Brytanii jest najwyższa od 30 lat i oczekuje się, że wiosną osiągnie 7% – co najgorsze, jest to znacznie powyżej tempa wzrostu średniej płacy.


W ujęciu realnym oznacza to, że przeciętny człowiek płaci znacznie więcej za podstawowe produkty i usługi – a jednocześnie rząd zabiera większą część jego zarobków.

W konsekwencji miliony ludzi już czują się o wiele biedniejsi niż w zeszłym roku, a to dopiero początek podwyżek.

Oto siedem rzeczy, za które mieszkańcy Wielkiej Brytanii zapłacą więcej w 2022 roku.

Wzrost cen energii

Regulator energii Ofgem od 1 kwietnia pozwoli dostawcom na podniesienie rachunków nawet o 54% dla przeciętnego gospodarstwa domowego.

W październiku ubiegłego roku limit cen energii – maksymalna kwota, jaką mogą pobierać firmy – został ustalony na rekordową kwotę 1277 funtów dla przeciętnego gospodarstwa domowego.


Nowy limit doda pełne 693 GBP do kosztu średniego rachunku za energie, co oznacza, że zostanie on ustalony na 1971 funtów dla przeciętnego gospodarstwa domowego.

Niestety maksymalna kwota, jaką mogą pobierać firmy, w październiku może znów wzrosnąć do 2329 funtów dla typowego użytkownika, przewiduje Consultancy Cornwall Insight.

Podwyżka podatków

Zapowiadana przez rząd podwyżka ubezpieczeń społecznych National Insurance nie weszła jeszcze w życie.

Jednak od 1 kwietnia składki każdej pracującej osoby wzrosną o 1,25 punktu procentowego, a pieniądze zostaną przeznaczone na usuwanie dziur w opiece zdrowotnej i społecznej.

Pojawiły się spekulacje, że rząd mógłby zrezygnować z podwyżki, aby złagodzić koszty życia w kryzysie.


Niestety we wspólnym oświadczeniu wydanym w zeszły weekend Boris Johnson i minister finansów Rishi Sunak potwierdzili, że podwyżka wejdzie w życie zgodnie z planem.

Dla kogoś, kto zarabia 30 000 funtów rocznie, stanowi to dodatkowe 214 funtów podatku.

Wzrost cen żywności

Inflacja cen sklepowych na wszystkie towary wyniosła 1,5% w styczniu, w porównaniu z 0,8% w grudniu, osiągając najwyższy poziom od grudnia 2012 roku.

Największy wzrost miał miejsce w przypadku artykułów niespożywczych, obejmujących niezbędne artykuły gospodarstwa domowego, artykuły kuchenne i mydło, ich ceny wzrosły o 2,7%.

Wzrost cen paliwa

Cena, jaką kierowcy płacą przy dystrybutorze, wciąż oscyluje wokół rekordowego poziomu z grudnia 2021 roku. Benzyna kosztuje 1,47 funta za litr, a olej napędowy 1,50 funta.

Wzrost cen biletów kolejowych

Koszt biletu kolejowego ma wzrosnąć o 3,8% w marcu, co jest dużym ciosem dla osób dojeżdżających do pracy.

Podwyżka będzie dotyczyć milionów biletów, w tym karnetów sezonowych, i może kosztować nawet kilkaset funtów rocznie.

Droższe kredyty hipoteczne

Bank Anglii zareagował na najwyższe od 30 lat inflację, podnosząc stopy procentowe.

Stopa bazowa była na rekordowo niskim poziomie, ale została podniesiona do 0,25% w grudniu i ponownie do 0,5% wczoraj.


Analitycy spodziewają się, że do lata tego roku będzie ona stopniowo wzrastać do co najmniej 1% poprzez stopniowe podwyżki.

Podwyżka uderzy w osoby z kredytami hipotecznymi, ponieważ kredytodawcy zwiększą odsetki, co jeszcze bardziej uderzy w rodziny.

Droższy Internet i TV

Popularni dostawcy zapowiadają podwyżki w marcu. Firmy takie jak BT, EE, Vodafone i TalkTalk, których roczne stawki są powiązane z inflacją, podniosą rachunki o ponad 9%.

Virgin Media ogłosił również podwyżkę w średniej wysokości 56 funtów rocznie.

Wzrost Council Tax

Mieszkańcy Birmingham mogą zobaczyć, że ich rachunki z tytułu podatku lokalnego wzrosną w tym roku od 34 do 105 funtów.

Rada Miejska Birmingham rozważa podniesienie podatku lokalnego o 2,99 procent na rok 2022/23, czyli o maksimum dozwolone przez rząd.

Spowoduje to, że nieruchomości z Grupy A będą płacić 34,85 funtów więcej rocznie, podczas gdy nieruchomości z Grupy H zapłacą dodatkowe 104,50 funtów.

Natomiast ceny Council TAX dla nieruchomości z grupy D wzrosną z 1748,19 GBP do 1800,46 GBP.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Dzień Świstaka odwołany. Kilka dni temu zmarł główny bohater wydarzenia
 Czytaj następny artykuł:
UK: Czworo doradców Borisa Johnsona zrezygnowało w ciągu kilku godzin


// //