Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ptasia grypa wykryta u człowieka w Wielkiej Brytanii

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) poinformowała o wykryciu ptasiej grypy u osoby mieszkającej w południowo-zachodniej Anglii.

Pacjent, który był hodowcą ptaków, jest obecnie w izolacji i nie ma dowodów na transmisję ptasiej grypy na inne osoby.


Agencja zaznaczyła, że transmisja ptasiej grypy z ptaka na człowieka zdarza się bardzo rzadko, a szczep ptasiej grypy zidentyfikowany u zarażonej osoby nigdy wcześniej nie został potwierdzony u człowieka w Wielkiej Brytanii.

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia poinformowała, że osoba, u której wykryto wirusa, zakaziła się poprzez „bliski i regularny” kontakt zakażonymi ptakami, które hodowała.

UKHSA poinformowała, że ​​skontaktowała się ze Światową Organizacją Zdrowia w tej sprawie, ale podkreśla, że ​​ryzyko dla społeczeństwa jest niskie.

Ptasia grypa to choroba zakaźna występująca u ptaków. W ostatnim czasie w Wielkiej Brytanii odnotowano dużą liczbę ognisk i przypadków ptasiej grypy, wywołanych szczepem H5N1 - podała UKHSA.


Jest to wirus, który nie jest wysoce patogenny. Według obecnego stanu wiedzy nie stanowi on zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Według UKHSA ludzie mogą się zarazić grypą tylko w przypadku bardzo bliskiego kontaktu z zakażonym ptactwem.

Nie ma dowodów świadczących, że wirus jest zdolny przenosić się między ludźmi.

-