Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Start News United Kingdom Nowy wariant koronawirusa stwarza zagrożenie dla zdrowia publicznego. Wielka Brytania nie wyklucza kolejnych restrykcji

Nowy wariant koronawirusa stwarza zagrożenie dla zdrowia publicznego. Wielka Brytania nie wyklucza kolejnych restrykcji

Nowy wariant koronawirusa stwarza „znaczne zagrożenie dla zdrowia publicznego”, ostrzegł Sajid Javid, twierdząc, że wariant po raz pierwszy wykryty Botswanie może być odporny na szczepionki.

Brytyjski minister zdrowia przedstawił aktualizację w Izbie Gmin po tym, jak Wielka Brytania ogłosiła zawieszenie lotów z sześciu krajów południowoafrykańskich z powodu obaw związanych ze szczepem B.1.1.529.

Jak poinformował minister, brytyjscy urzędnicy ds. zdrowia starają się zidentyfikować osoby, które przybyły do ​​Wielkiej Brytanii w ostatnich dniach z tych krajów.


Javid powiedział parlamentarzystom: „Obawiamy się, że ten nowy wariant może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Wariant ma niezwykle dużą liczbę mutacji”.

Wczesne badania pokazują, że obecne szczepionki „mogą być mniej skuteczne przeciwko niemu” i może on być bardziej zaraźliwy, powiedział.

Obecnie nie ma jeszcze przypadków nowego szczepu w Wielkiej Brytanii, ale Javid powiedział, że jest bardzo prawdopodobne, że zaczął już się rozprzestrzeniać w innych krajach.

Dlatego Brytyjski rząd będzie rozważał zaostrzenie restrykcji dotyczących podróży i w razie potrzeby dodanie do czerwonej listy, kolejnych krajów, w których zostanie wykryty ten wariant , powiedział minister zdrowia w parlamencie.

„Poddajemy to przeglądowi i trwają bardzo żywe dyskusje na temat tego, czy powinniśmy i kiedy możemy dodać kolejne kraje, i nie zawahamy się podjąć działań, jeśli będziemy musieli to zrobić” - dodał.


Wcześniej główna doradczyni medyczna UKHSA, dr Susan Hopkins, powiedziała, że ​​możliwe jest, że nowy szczep dotarł już do Wielkiej Brytanii i opisała go jako „najbardziej niepokojący” wariant widziany przez naukowców.

Nowy wariant koronawirusa zidentyfikowano w Botswanie, zdołał on się już przedostać się do RPA, Hongkongu i Izraela.

Naukowcy ostrzegli o tym, że nowy szczep koronawirusa ma „niesamowicie wysoką” liczbę mutacji, który może wywołać infekcje na całym świecie.

Do tej pory wykryto tylko kilkanaście przypadków wariantu botswańskiego, ale został on już wykryty w 4 krajach i liczba zakażeń tym szczepem może wkrótce wzrosnąć.

Szczep, znany również jako B.1.1.529, zawiera 32 mutacje, z których wiele sugeruje, że jest bardziej odporny na szczepionki i wysoce zaraźliwy.

Ma on też więcej zmian w swoim białku kolczastym niż jakikolwiek inny dotychczas wariant — przez co wirus dużo łatwiej dostanie się do komórki człowieka. Może to też utrudnić szczepionkom walkę z tym wirusem.


Pierwsze przypadki tego wariantu wykryto w Botswanie 11 listopada, a następnie wykryto sześć zakażeń w Republice Południowej Afryki.

Pojedynczy przypadek został też wykryty Hongkongu u podróżnego powracającego z RPA.

Dziś poinformowano, że nowy wariant koronawirusa został też wykryty w Izraelu.

Friday, 26 November 2021 11:52 - Adam Bham
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Sztorm Arwen: Ostrzeżenie przed śniegiem dla Birmingham
 Czytaj następny artykuł:
Szkoły w Irlandii Północnej mogą zostać zamknięte wcześniej z powodu pandemii i nieobecności nauczycieli