Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

W Wielkiej Brytanii może zabraknąć alkoholu w Święta Bożego Narodzenia

Jeśli nie zostaną podjęte pilne działania w celu rozwiązania problemu niedoboru kierowców ciężarówek, w Wielkiej Brytanii w Święta Bożego Narodzenia może zabraknąć alkoholu – ostrzegają eksperci z branży.

Świąteczne trunki, takie jak wódka, dżin, czy wino mogą w tym roku być rarytasem, ponieważ firmom trudno jest dowieźć produkty do sklepów.


W liście do ministra transportu Granta Shapps Stowarzyszenie Handlu Winami i Spirytusem (WSTA) wezwało rząd do podjęcia „pilnych działań” w celu uniknięcia braków na półkach w te Święta Bożego Narodzenia.

Jednak rząd odpowiedział, że „nie spodziewa się zakłóceń w łańcuchu dostaw alkoholu w te Święta Bożego Narodzenia”, pomimo że około 48 marek alkoholi, w tym Moët Hennessy, Pernod Ricard i Campari, podpisało się pod wezwaniami.

Według przedstawicieli firm zajmujących się transportem alkoholu import trwa pięć razy dłużej niż rok temu.

Grupa WSTA powiedziała, że ​​zamówienia, które wcześniej mogły zostać zrealizowane w dwa lub trzy dni, teraz trwają dłużej niż dwa tygodnie.


Według WSTA sektor został poważnie dotknięty kryzysem niedoboru kierowców samochodów ciężarowych, za który branża obwinia szereg czynników, w tym Brexit i pandemię.

Miles Beale, dyrektor naczelny WSTA, powiedział: „Wśród naszych członków narasta obawa, że ​​jeśli nie zostaną podjęte pilne działania, pogrążymy się głębiej w chaosie dostaw”.

„Obserwujemy już poważne opóźnienia w dostawach wina i napojów spirytusowych, co podnosi koszty i ogranicza asortyment produktów dostępnych dla konsumentów w Wielkiej Brytanii”.

„Rząd musi zrobić wszystko, co w jego mocy, aby brytyjski biznes nie działał z jedną ręką związaną za plecami w okresie świątecznym i poza nim”.

Stowarzyszenie Handlu Winami i Spirytusem wezwało Shappsa do przedłużenia tymczasowego programu wizowego dla kierowców samochodów ciężarowych do minimum roku.


Firmy chcą również lepszego wyznaczania tras ładunków z portów do sklepów za pośrednictwem linii kolejowych oraz chcą regularnych aktualizacji na temat tego, w jaki sposób DVLA przetwarza testy i uprawnienia na samochody ciężarowe.

W odpowiedzi na list rzecznik rządu powiedział: „Wielka Brytania ma silny łańcuch dostaw żywności i nie spodziewamy się zakłóceń w dostawach alkoholu w te Święta Bożego Narodzenia”.

„Rząd działał szybko, aby stawić czoła problemom w łańcuchach dostaw, które zostały spowodowane globalną presją, w tym pandemią i międzynarodowym niedoborem kierowców samochodów ciężarowych”.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Kolejny europejski kraj wprowadza lockdown
 Czytaj następny artykuł:
W Wielkiej Brytanii upadły dwie kolejne firmy energetyczne