Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Pilne. Nadchodzi sztorm Arwen. Przyniesie śnieg i silny wiatr

Met Office już od kilku dni ostrzegało przed bardzo silnymi wiatrami i opadami śniegu, które wystąpią w części kraju w piątek i w sobotę.

Meteorolodzy teraz jednak uznali, że nadchodzące wiatry przekształcą się w sztorm, który niesie ryzyko spowodowania dużych szkód i strat materialnych i nadali mu imię Arwen.


Sztormy są nazywane, gdy istnieje średnie lub wysokie ryzyko, że warunki pogodowe będą tak złe, że mogą wyrządzić poważne szkody, powodując duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Biuro meteorologiczne zmieniło też żółte ostrzeżenia pogodowe dla części Wielkiej Brytanii na ostrzeżenie bursztynowe.

Bursztynowe ostrzeżenie będzie obowiązywać od 15:00 w piątek do 09:00 w sobotę, przy czym najsilniejsze wiatry spodziewane są w lokalizacjach przybrzeżnych, gdzie w niektórych miejscach możliwe są porywy przekraczające 75 mil na godzinę.

Oprócz silnych wiatrów Sztorm Arwen przyniesie śnieg na wyżyny Szkocji i północnej Anglii, a w piątek dla części Szkocji będzie obowiązywać żółte ostrzeżenie przed śniegiem.


Opady deszczu ze śniegiem i śniegu są również możliwe na niektórych niższych terenach w Wielkiej Brytanii w piątek i sobotę, ale prawdopodobnie będzie to bardziej krótkotrwałe.

Biuro meteorologiczne wydało również żółte ostrzeżenia pogodowe przed wiatrem, które będzie obowiązywało w sobotę w całej Wielkiej Brytanii.

Według Met office w weekend możemy się spodziewać jeszcze gorszej pogody, niż zapowiadano wcześniej.

Met Office ostrzega przed urazami i niebezpieczeństwem dla życia, które mogą spowodować latające odłamki, lub spadające dachówki z dachów, a także przewracane przez silny wiatr drzewa.

Biuro meteorologiczne ostrzega też przed ewentualnymi opóźnieniami w transporcie drogowym, kolejowym, lotniczym i promowym.


Istnieje też możliwość uszkodzenia budynków, takich za zerwanie dachów lub dachówek z dachów.

Należy się też przygotować na możliwość wystąpienia przerw w dostawie prądu i innych usług, jak brak Internetu lub brak sygnału telefonii komórkowej.

Niektóre drogi przy brzegu morza mogą być nieprzejezdne z powodu zalania przez wysokie fale.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Rozpoczęła się wyprzedaż w Ryanair: Kup jeden bilet a drugi otrzymasz za darmo
 Czytaj następny artykuł:
Wykryto nowy, groźny, wariant koronawirusa, który może wywołać infekcje na całym świecie


// //