Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Nie będzie restrykcji w Wielkiej Brytanii – twierdzi minister zdrowia

Minister zdrowia Sajid Javid zapewnił, że mimo rosnącej liczby zakażeń w kontynentalnej Europie i w kraju, nie ma obecnie potrzeby zaostrzania restrykcji w Wielkiej Brytanii.

W rozmowie ze stacją Sky News Javid powiedział, że rząd nie widzi konieczności wprowadzenia „planu B”, czyli przywrócenia obowiązku noszenia maseczek oraz zalecenia pracy z domu.


Javid przyznał jednak, że rząd „musi zachować ostrożność” i jeśli zajdzie potrzeba natychmiast zostaną wprowadzone ograniczenia, ale nie nastąpi to teraz.

„Gdybyśmy musieli podjąć dalsze środki w ramach Planu B, zrobilibyśmy to, ale nie jesteśmy na tym etapie” – powiedział w rozmowie z Trevorem Phillipsem ze Sky News.

„Gdy wszyscy czekamy na Boże Narodzenie, to bardzo smutne patrzeć na rosnące przypadki — wzrosty w części Europy. Zawsze wiedzieliśmy, że ten wirus uwielbia zimę, lubi zimne, ciemne dni, które przynosi zima i musimy się upewnić, że robimy wszystko, co w naszej mocy, aby się przed tym chronić” - mówił.

Minister zdrowia twierdzi, że sytuację w Wielkiej Brytanii zmienił program szczepień przypominających: „Nasz niezwykle udany program szczepień przypominających — w ramach którego podano już prawie 15 milionów szczepionek, odpowiada ok. jednej czwartej populacji w wieku powyżej 12 lat” - podkreślił.


Liczba przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii wzrosła o ponad 40 000 trzeci dzień z rzędu.

Wczoraj odnotowano kolejne 40 941 przypadków zakażeń koronawirusem oraz 150 zgonów związanych z Covid-19.

Dla porównania w ostatnią sobotę odnotowano 38 351 zakażeń koronawirusem i 157 zgonów.

W Wielkiej Brytanii znów zaczęła zauważalnie rosnąć liczba wykrywanych zakażeń koronawirusem, a wraz z nimi obawa, że przywrócenie restrykcji zimą — przed czym rząd na razie się wzbrania — może być nieuniknione.


Łącznie w ciągu ostatnich siedmiu dni stwierdzono 283,7 tysięcy zakażeń — o 10,7 proc. więcej niż w poprzednich siedmiu dniach.

Z kolei łączny bilans zgonów z ostatnich siedmiu dni - 1031 - jest o 5,6 procent niższy, niż był w poprzednich siedmiu, ale jeszcze kilka dni temu w takich porównaniach tydzień do tygodnia spadki wynosiły kilkanaście procent.

-