Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania zbada „uprzedzenia rasowe” sprzętu medycznego. Mogą być powodem większej umieralności mniejszości etnicznych podczas pandemii

Więcej pacjentów chorych na Covid-19, pochodzących z mniejszości etnicznych, mogło umrzeć podczas pandemii z powodu „rasowych uprzedzeń sprzętu medycznego”.

Brytyjski minister zdrowia Sajid Javid zlecił przeprowadzenie dochodzenia po tym, jak odkryto, że oksymetry – używane do pomiaru poziomu tlenu we krwi – mogą być mniej dokładne u pacjentów z ciemniejszą karnacją.

Oznacza to, że lekarze mogli uznać, że pacjenci rasy czarnej lub azjatyckiej mieli bezpieczny poziom tlenu, podczas gdy w rzeczywistości był on niebezpiecznie niski.


Złe wskazania sprzętu mogły doprowadzić do opóźnienia leczenia, które potencjalnie mogło uratować życie takiego pacjenta.

Dochodzenie, które zlecił Javid, ma zbadać możliwość niedokładności urządzeń medycznych pod względem rasowym i płciowym.

Minister powiedział, że „całkowicie nie do przyjęcia” jest to, że sposób działania sprzętu może prowadzić do gorszych wyników zdrowotnych u niektórych osób.

Powiedział, że jest „zdeterminowany, by spojrzeć na to z nowej perspektywy” i „zrobić wszystko, co trzeba”, aby sprawdzić rozbieżności i wyjaśnić nieproporcjonalny wpływ pandemii na czarne, azjatyckie i inne mniejszościowe grupy etniczne.


„Chcę się upewnić, że korzyści płynące z niesamowitych postępów w technologii w leczeniu, które widzieliśmy w ostatnich latach, nie przeszkadzały w tej pracy” – powiedział.

„Łatwo jest spojrzeć na urządzenie i założyć, że wszyscy mają takie same doświadczenia. Jednak technologie są tworzone i rozwijane przez ludzi, więc uprzedzenia, nawet nieumyślne, mogą być tutaj problemem”.

„Tak więc pytania, takie jak to, kto pisze kod, jak i na kim produkt jest testowany, mają kluczowe znaczenie — zwłaszcza jeśli chodzi o nasze zdrowie” - dodał.

Artykuł opublikowany w czasopiśmie medycznym The Lancet wykazał, że zgony z powodu Covid-19, wśród osób należących do mniejszości etnicznych miały miejsce dwa do czterech razy częściej niż wśród białej populacji w Wielkiej Brytanii.

Uważa się, że rolę odgrywało wiele czynników, w tym duża liczba przypadków chorób, takich jak cukrzyca, wśród niektórych grup etnicznych.

Obecnie jednak istnieją teorie, że częściowo można za to winić także „uprzedzenia rasowe” sprzętu medycznego.


Oksymetry są rutynowo używane w szpitalach i gabinetach lekarskich w całej Wielkiej Brytanii.

Są one przymocowywane do końca palca i działają poprzez pomiar ilości światła pochłanianego przez tkankę.

Jednak ciemna skóra pochłania więcej światła niż jasna, co potencjalnie może zniekształcić wyniki.

-