Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania wysyła wojsko do Polski. Myśliwce RAF przechwytują rosyjskie bombowce

Wielka Brytania wysyła wojska do Polski, aby pomóc uporać się z narastającym kryzysem, w którym migranci zostali uwięzieni na granicy z Białorusią.

Szczegóły w tej sprawie przedstawił w piątek szef polskiego MON, Mariusz Błaszczak.


„Rozpoczął się rekonesans przed wsparciem wojsk inżynieryjnych Wielkiej Brytanii. Nasi żołnierze nawiążą współpracę przy umacnianiu ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Po zakończeniu rekonesansu poinformujemy o szczegółach” – napisał w piątek Błaszczak na Twitterze.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony natomiast poinformowało: „Wielka Brytania i Polska mają długą historię przyjaźni i są sojusznikami NATO”.

„Niewielki zespół personelu sił zbrojnych Wielkiej Brytanii został umieszczony w tym kraju po porozumieniu z polskim rządem, aby zbadać, w jaki sposób możemy zapewnić wsparcie inżynieryjne w celu rozwiązania bieżącej sytuacji na granicy białoruskiej”.

Szczegóły wsparcia, jakie udzielą Polsce, mają być ogłoszone w przyszłym tygodniu.


Jak podają brytyjskie media, decyzja pojawiła się po tym, jak Rosja okazała wsparcie dla Białorusi, wysyłając spadochroniarzy na granicę swojego sojusznika.

Rosja tłumaczyła, że jej wojska w ramach ćwiczeń „sprawdzających gotowość sił szybkiego reagowania” zrzucą spadochroniarzy do białoruskiego obwodu grodzieńskiego, graniczącego z Polską.

Według Evening Standards godzinę po ogłoszeniu tej decyzji potwierdzono, że myśliwce Królewskich Sił Powietrznych musiały zostać poderwane, w związku z dwoma bombowcami z Rosji zbliżającymi się do „obszaru zainteresowania Wielkiej Brytanii ”.

Myśliwce RAF zostały wysłane w celu przechwycenia dwóch rosyjskich bombowców nuklearnych nad Morzem Północnym po tym, jak wojska brytyjskie zostały rozmieszczone na polskiej granicy po katastrofie migrantów wspieranej przez Kreml.

Rosyjskie samoloty były wcześniej eskortowane przez norweskie myśliwce. Gdy znalazły się w okolicach Morza Północnego, zostały też przejęte przez dwa belgijskie myśliwce, które były odpowiedzialne za nadzór przestrzeni powietrznej w tym rejonie.

Z informacji podanej przez stację RTL 4 wynika, iż belgijskie samoloty zostały wsparte przez brytyjskie myśliwce, które następnie przejęły kontrolę nad rosyjskimi tupolewami.


Dziś Stany Zjednoczone ostrzegły, że Putin może przygotowywać się do ataku na wschodnią Ukrainę, bo zauważono, że zbiera tysiące żołnierzy, czołgów i dział artyleryjskich w pobliżu granicy.

Minister obrony Ukrainy oskarżył Rosję o prowadzenie „wojny hybrydowej” przeciwko Europie, mówiąc, że to Putin jest ostatecznie odpowiedzialny za polski kryzys graniczny.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Wszyscy krzyczeli i płakali. Odbierali dzieci ze szkoły, gdy zdarzyła się tragedia w Birmingham
 Czytaj następny artykuł:
Johnson ostrzega przed lockdownem, porównując wzrost zakażeń w Europie do „chmur burzowych”, które mogą uderzyć w UK


// //