Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Brytyjski minister zdrowia ostrzega przed restrykcjami w święta

Minister zdrowia Wielkiej Brytanii ostrzegł, że jedynym sposobem, aby uniknąć nałożenia ograniczeń w Boże Narodzenie, jest przyjmowanie szczepionek.

Sajid Javid wezwał osoby starsze i wrażliwe do przyjęcia szczepionek przypominających „tak szybko, jak to możliwe”, wezwał również do zaszczepienia się przez osoby, które tego jeszcze nie zrobiły.


Minister zdrowia powiedział: „Wiemy, że odporność zaczyna słabnąć po sześciu miesiącach, szczególnie u osób starszych i wrażliwych, a szczepionki przypominające wzmocnią ich ochronę, aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo przez zimę”.

„Zdecydowanie zachęcam wszystkich, którzy kwalifikują się do otrzymania dawki przypominającej przeciw COVID-19 lub szczepionki przeciw grypie, aby jak najszybciej skorzystali z oferty”.

Javid powiedział również każdemu, kto jeszcze nie otrzymał pierwszej lub drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19, że jeszcze „nie jest za późno”.

Minister zdrowia ostrzegł, że tylko szczepienia mogą przetrwać ciężką zimę i uniknąć nałożenia ograniczeń w Boże Narodzenie.


„Jeśli wszyscy się spotkamy i odegramy swoją rolę, możemy przetrwać tę trudną zimę, uniknąć powrotu do ograniczeń i cieszyć się świętami Bożego Narodzenia”.

Według Ministerstwa Zdrowia Wielkiej Brytanii około 30% osób w wieku powyżej 80 lat i 40% osób w wieku powyżej 50 lat w Anglii nie otrzymało jeszcze szczepienia przypominającego.

Kolejne trzy miliony ludzi w Anglii zostaną zaproszone do przyjęcia 3 dawki szczepionki w przyszłym tygodniu – a Sajid Javid powiedział, że „zdecydowanie zachęca” wszystkich, którzy się kwalifikują, aby skorzystali z oferty.

Prawie 10 milionów ludzi w Wielkiej Brytanii otrzymało trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19.


Szczepionki przypominające są obecnie dostępne dla osób w wieku powyżej 50 lat i osób uważanych za najbardziej zagrożone COVID-19.

Obecnie ludzie w Anglii muszą czekać do sześciu miesięcy po drugiej dawce, zanim będą mogli zarezerwować szczepionkę przypominającą.

Jednak od poniedziałku mogą umówić się na wizytę już po pięciu miesiącach, chociaż nadal będą mogli faktycznie otrzymać dawkę przypominającą dopiero po sześciu miesiącach.

-