Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Start News United Kingdom Wielka Brytania jako pierwsza zatwierdziła tabletki skuteczne w leczeniu Covid-19

Wielka Brytania jako pierwsza zatwierdziła tabletki skuteczne w leczeniu Covid-19

Wielka Brytania jest pierwszym krajem, który dał zielone światło dla używania tabletek skutecznych w leczeniu Codid-19.

Agencja Regulacyjna ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA) zatwierdziła molnupirawir firmy Merck Sharp & Dohme (MSD) do stosowania w Wielkiej Brytanii.

Tabletki zostały zarejestrowane dla osób w wieku 18 lat i starszych, u których wynik testu na obecność wirusa jest pozytywny i występuje co najmniej jeden czynnik ryzyka rozwoju ciężkiej choroby.


Zgodnie z oświadczeniem, pigułka, która jest przyjmowana doustnie, „jest bezpieczna i skuteczna w zmniejszaniu ryzyko hospitalizacji i śmierci u osób z łagodnym do umiarkowanego, rozwojem COVID-19, u których występuje zwiększone ryzyko rozwoju ciężkiej choroby”.

Minister zdrowia Sajid Javid powiedział: „Dzisiejszy dzień jest historyczny dla naszego kraju, ponieważ Wielka Brytania jest teraz pierwszym krajem na świecie, który zatwierdził lek przeciwwirusowy, który można używać w domu”.

„To będzie wielka zmiana dla najbardziej wrażliwych i cierpiących na immunosupresję, którzy wkrótce będą mogli otrzymać przełomowe leczenie”.

„Rząd współpracuje z NHS, aby jak najszybciej zrealizować plany wdrożenia molnupirawiru u osób chorych na Covid-19” - dodał.

Znany również jako Lagevrio, lek został opracowany przez Ridgeback Biotherapeutics i Merck Sharp & Dohme (MSD).


W oświadczeniu MHRA podało: „W oparciu o dane z badań klinicznych, Lagevrio jest najskuteczniejszy, gdy jest przyjmowany we wczesnych stadiach infekcji, dlatego MHRA zaleca jego stosowanie tak szybko, jak to możliwe po pozytywnym teście COVID-19 i w ciągu pięciu dni od początku objawów”.

„Mamy nadzieję, że leczenie przeciwwirusowe, które można stosować w domu, znacznie poprawi wyniki pacjentów i złagodzi obciążenie NHS” - dodano.

Thursday, 04 November 2021 12:39 - Adam Bham
 


Czytaj poprzedni artykuł:
John Lewis zaprezentował swoją świąteczną reklamę
 Czytaj następny artykuł:
Następne 10 dni w Wielkiej Brytanii będą „krytyczne” - z najwyższym poziomem zakażeń w historii