Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

„Wielkie błędy” popełnione przez rząd na początku pandemii kosztowały ludzi życie

Według raportu przygotowanego przez dwie komisje parlamentarne, poważne błędy rządu Wielkiej Brytanii i naukowców na początku pandemii koronawirusa kosztowały ludzi życie i ograniczyły zdolność kraju do reagowania na zagrożenie koronawirusem.

Tysiące ludzi zginęło z powodu opóźnień i błędów popełnionych na początku pandemii koronawirusa zarówno przez ministrów, jak i ich doradców naukowych.

Posłowie skrytykowali czas potrzebny do wprowadzenia lockdownu w Wielkiej Brytanii w marcu 2020 r., brak wczesnych testów, niezamknięcie granic z krajami, w których rozwijała się pandemia oraz decyzję o nietestowaniu ludzi po ich wypisaniu ze szpitali.


W badaniu – opracowanym przez dwie komisje parlamentarne – stwierdzono, że „decyzje w sprawie lockdownu i zasad dystansu społecznego w pierwszych tygodniach pandemii – oraz porady naukowców, które do nich doprowadziły – zaliczają się do najważniejszych niepowodzeń w zakresie zdrowia publicznego, jakich kiedykolwiek doświadczyła Wielka Brytania”.

Posłowie doszli do wniosku, że to „zdumiewające”, że tak długo rządowej grupie doradczej Sage zajęło stwierdzenie, że konieczne jest wprowadzenie lockdownu, które było i tak nieuniknione.

W raporcie wskazano, że „wczesne tygodnie pandemii ujawniają niedociągnięcia zarówno w doradztwie naukowym, jak i działaniach rządu, bez prawdziwego pojęcia, jak daleko rozprzestrzenił się wirus i umniejszając rolę bezobjawowej transmisji.

W szeroko zakrojonym raporcie ponadpartyjna Komisja Nauki i Technologii oraz Komisja Zdrowia i Opieki Społecznej stwierdziły, że planowanie działań podczas pandemii w Wielkiej Brytanii było „zbyt słabe i nieelastycznie oparte na modelu grypy” i na odporności zbiorowej, nie wyciągnięto też wniosków z poprzednich wybuchów epidemii Sars, Mers i Ebola.


W brytyjskim krajowym rejestrze ryzyka, który istniał na początku pandemii, stwierdzono, że „prawdopodobieństwo rozprzestrzenienia się nowej choroby zakaźnej w Wielkiej Brytanii jest oceniane jako niższe niż w przypadku grypy pandemicznej”. Stwierdzono również, że tylko do 100 osób może umrzeć podczas wybuchu nowej choroby zakaźnej.

Kiedy Covid został po raz pierwszy zidentyfikowany w Chinach, posłowie powiedzieli, że polityka Wielkiej Brytanii polega na przyjęciu „stopniowego podejścia” do interwencji, takich jak dystans społeczny, izolacja i lockdown.

W badaniu stwierdzono, że była to „celowa polityka” zaproponowana przez naukowców i przyjęta przez rządy Wielkiej Brytanii, która okazała się „niewłaściwa” i doprowadziła do zwiększenia liczby zgonów.

Posłowie stwierdzili, że Wielka Brytania wdrożyła również „zbyt lekkie kontrole graniczne” dla krajów o wysokim wskaźniku zakażeń, mimo że 33% przypadków podczas pierwszej fali zostało wprowadzonych z Hiszpanii, a 29% z Francji.

Brak możliwości testowania oznaczał również, że nie było wystarczającej ilości danych na temat rozprzestrzeniania się koronawirusa, a porzucenie testów społeczeństwa 12 marca uznano za „znaczną porażkę”.


Od początku pandemii w Wielkiej Brytanii odnotowano ponad 160 000 ofiar śmiertelnych, w których COVID-19 był wymieniony w akcie zgonu.

Wielka Brytania ma drugą co do wielkości liczbę zgonów związanych z koronawirusem w Europie, ustępując jedynie Rosji.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Efektowne wyburzenie na terenie nieczynnej elektrowni w Anglii
 Czytaj następny artykuł:
Brak kierowców piaskarek może spowodować, że zimą kierowcy utkną na oblodzonych drogach