Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Panika zakupowa przed świętami w UK będzie gorsza niż przed lockdownem — ostrzega Tesco

Tesco ostrzegło rząd, że obawia się paniki zakupowej w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia, ponieważ brak kierowców ciężarówek spowoduje, że będzie coraz więcej pustych półek.

Dodatkowo kryzy energetyczny przyczynił się do niedoboru dwutlenku węgla, przez co zwiększyły problemy w łańcuchu dostaw ze względu na kluczową rolę CO2 w produkcji mięsa, żywności i napojów.

CO2 jest stosowany w przemyśle mięsnym, szczególnie w przypadku kurczaków i wieprzowiny, zarówno do zabijania zwierząt, jak i do przechowywania mięsa w chłodniach.


Niektóre zakłady, które odpowiadają za około 60% produkcji CO2, nagle zostały zamknięte.

Eksperci z branży spożywczej ostrzegają, że w supermarketach w Wielkiej Brytanii za niecałe dwa tygodnie zabraknie brytyjskiego mięsa.

Według magazynu branżowego The Grocer przedstawiciel największego brytyjskiego supermarketu powiedział na spotkaniu nowej rządowej grupy zadaniowej ds. żywności i napojów, że kryzys zakupowy przed świętami może być „o wiele gorszy” niż gromadzenie zapasów, które miało miejsce na początku pandemii w zeszłym roku.

Tesco – które od oferuje kierowcom samochodów ciężarowych premie za rekrutację w wysokości 1000 funtów – ostrzegło urzędnika prowadzącego spotkanie w zeszłym tygodniu, że nadal potrzebuje 800 kierowców.


Supermarket ostrzegł, że problem dotyczy całej branży, a próby rekrutowania przez różnych sprzedawców z tej samej puli kierowców były jak „przenoszenie leżaków na plaży”.

Jeden z dyrektorów Tesco powiedział rządowi, że obawia się, że sytuacja pogorszy się w okresie świątecznym, dodając, że „zdjęcia pustych półek, których przed Bożym Narodzeniem, będzie dziesięć razy więcej, spowodują panikę zakupową”.

Supermarket wezwał do tymczasowego złagodzenia przepisów imigracyjnych, aby ułatwić sprowadzanie pracowników z zagranicy w celu rozwiązania problemu.

Firmy zajmujące się transportem drogowym twierdzą, że w Wielkiej Brytanii brakuje około 100 000 kierowców – dotyczy to firm z całej gospodarki.

Informacja na temat spotkania pojawiła się, gdy Krajowy Związek Rolników opublikował wspólne pismo organów przemysłu spożywczego do premiera wzywające do wydania 12-miesięcznej wizy „COVID recovery visa”, umożliwiającej firmom zaangażowanym w łańcuch dostaw rekrutację „krytycznych ról” jako krótkoterminowa reakcja na niedobory siły roboczej.


Według ekspertów w całej branży jest około 500 000 wakatów. Bez wizy „więcej półek będzie pustych, a konsumenci wpadną w panikę, aby spróbować przetrwać zimę”, czytamy w liście.

Rzecznik rządu powiedział: „Zdajemy sobie sprawę, że biznes stoi przed szeregiem wyzwań i podejmujemy kroki, aby je wspierać, w tym usprawnienie procesu dla nowych kierowców samochodów ciężarowych i zwiększenie liczby egzaminów na prawo jazdy. Poczyniono już postępy w testowaniu i zatrudnianiu, z poprawą płac, warunków pracy i różnorodności”.

„Ściśle monitorujemy podaż siły roboczej i współpracujemy z liderami sektora, aby zrozumieć, w jaki sposób możemy najlepiej złagodzić poszczególne problemy” - dodał.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Kolejne dwie firmy energetyczne upadły w ciągu jednego dnia w Wielkiej Brytanii
 Czytaj następny artykuł:
Gwałtowne zamieszki w Melbourne. Demonstracja przeciwko obowiązkowi szczepień nałożonemu na pracowników budowlanych