Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Start News United Kingdom Podwyżki cen gazu i energii w Wielkiej Brytanii. Wielu operatorów jest na skraju bankructwa

Podwyżki cen gazu i energii w Wielkiej Brytanii. Wielu operatorów jest na skraju bankructwa

Wielka Brytania, podobnie jak część innych krajów Europy Zachodniej, odczuwa problemy będące efektem dużego wzrostu hurtowych cen gazu.

Rosnąca cena gazu doprowadziła do poważnych problemów w łańcuchu dostaw w Wielkiej Brytanii – co może wpłynąć na Boże Narodzenie – i prawdopodobnie doprowadzi do wzrostu rachunków dla gospodarstw domowych i bankructwa firm energetycznych.


Według branżowej organizacji Oil & Gas UK wzrosły one od stycznia o 250 proc., a od początku sierpnia – o 70 proc.

W Wielkiej Brytanii konsumenci są chronieni przed nagłymi podwyżkami dzięki rządowemu limitowi — maksymalnej ceny za energię.

Oznacza to jednak, że firmy energetyczne nie są w stanie przerzucić wyższych kosztów hurtowych na swoich klientów.

W niektórych przypadkach zmusza to firmy do wycofania się z działalności. Do tej pory zrobiły to cztery firmy, a w najbliższych dniach ich śladem mogą pójść kolejne cztery.


Szósta co do wielkości firma energetyczna w Wielkiej Brytanii — Bulb — szuka ratunku, a cztery mniejsze spółki prawdopodobnie zbankrutują w nadchodzących dniach — podaje BBC.

Rząd brytyjski od trzech dni prowadzi rozmowy kryzysowe z brytyjską branżą dostawców energii elektrycznej i ciepła.

Rząd brytyjski rozważa wprowadzenie specjalnych metod pomocy, aby złagodzić wpływ wysokich cen surowca. Wysokie ceny gazu wpływają nie tylko na branżę energetyczną.

Kilka dni temu jeden z największych koncernów chemicznych w Wielkiej Brytanii zdecydował się zamknąć dwa zakłady produkcyjne z powodu wysokich cen gazu.


Minister biznesu powiedział też, że rząd chce chronić klientów przed skokami cen, a sektor energetyczny nie powinien wracać do „wygodnego oligopolu” z lat minionych, gdzie kilku dużych dostawców „dyktowało klientom warunki i ceny”.

Na początku 2021 r. w Wielkiej Brytanii było 70 dostawców energii, ale źródła branżowe uważają, że do końca roku na scenie może pozostać zaledwie 10.

Tuesday, 21 September 2021 09:55
 


Czytaj poprzedni artykuł:
W ciągu 2 tygodni może zabraknąć mięsa w Wielkiej Brytanii
 Czytaj następny artykuł:
Od 4 października nowe zasady podróży do Wielkiej Brytanii