Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Start News United Kingdom Polska na bursztynowej liście. Po powrocie do Wielkiej Brytanii należy odbyć kwarantannę

Polska na bursztynowej liście. Po powrocie do Wielkiej Brytanii należy odbyć kwarantannę

Rząd w Londynie ogłosił tak zwaną zieloną listę państw, po przylocie z których w Anglii nie będzie obowiązywać przymusowa kwarantanna. Polska znalazła się na tak zwanej liście bursztynowej(amber).

Zgodnie z planem wakacje zagraniczne będą mogły zostać wznowione 17 maja, kiedy nastąpi kolejny etap łagodzenia koronawirusowych restrykcji.


Minister transportu Grant Shapps podczas konferencji prasowej na Downing Street podał listę krajów, do których osoby mieszkające w Anglii będą mogli podróżować bez konieczności poddawania się kwarantannie po powrocie.

- Chcemy lata, w którym będziemy mogli spotykać się z rodziną i przyjaciółmi oraz podróżować do miejsc, które kochamy - powiedział w piątek brytyjski minister transportu Grant Shapps.

Poinformował także, że od 17 maja zniesiony zostanie dla mieszkańców Anglii zakaz wyjazdów zagranicznych bez ważnego, uzasadnionego powodu.

Zgodnie z zapowiedziami mediów nie wiele krajów trafiło na zieloną listę. Dokładnie jest to 12 krajów, w tym Portugalia, Gibraltar i Izrael – powiedział minister transportu Shapps.


Minister transportu potwierdził też, że najbardziej oczekiwane kierunki turystyczne w tym Francja, Hiszpania, Grecja nie znalazły się na zielonej liście.

Będą one na bursztynowej liście — czyli 10 dni kwarantanny po powrocie do Wielkiej Brytanii.

Turcja, Malediwy i Nepal zostały dodane do Czerwonej Listy. Minister Shapps podkreślił, że lista będzie aktualizowana co trzy tygodnie.

W nowym systemie kraje zostały podzielone na trzy kategorie — zieloną, bursztynową i czerwoną — aby pomóc określić, jakie środki bezpieczeństwa należy wprowadzić, podczas powrotu z poszczególnych krajów.


Osoby przybywające z zielonej lokalizacji nie będą musiały poddawać się kwarantannie po powrocie i będą musiały przejść jeden test po przybyciu.

Pełna zielona lista:

Portugalia, w tym Azory i Madera
Australia
Nowa Zelandia
Singapur
Brunei
Islandia
Wyspy Owcze
Gibraltar
Falklandy
Georgia Południowa i Sandwich Południowy
Wyspa Świętej Heleny, Tristan de Cunha i Wyspa Wniebowstąpienia.
Izrael i Jerozolima.


Przyjeżdżający krajów znajdujących się w kategorii bursztynowej, czyli też z Polski będą mieli obowiązek wykonania testu przed podróżą, dwóch testów PCR w drugim i ósmym dniu po przyjeździe oraz odbycia 10-dniowej kwarantanny w domu, która może zostać skrócona w przypadku jeszcze jednego testu w piątym dniu.

Pełna lista krajów w kategorii bursztynowej znajduje się na stronie rządowej:


www.gov.uk

Natomiast po przyjeździe z kraju oznaczonego na czerwono, oprócz testów, wymagane będzie odbycie płatnej 10-dniowej kwarantanny w wyznaczonych przez władze hotelach.

Pełna lista krajów w kategorii czerwonej znajduje się na stronie rządowej:
www.gov.uk

Friday, 07 May 2021 18:10
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Boris Johnson potwierdził, że od 17 maja złagodzone zostaną kolejne restrykcje
 Czytaj następny artykuł:
Tylko 12 krajów znalazło się na zielonej liście podróży Anglii