Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Start News United Kingdom Unia Europejska wprowadzi paszporty szczepionkowe

Unia Europejska wprowadzi paszporty szczepionkowe

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła plany wprowadzenia „paszportów szczepionkowych”, które mają ułatwić podróżowanie po Unii Europejskiej.

Szefowa KE przekazała, że celem proponowanego wprowadzenia tak zwanej „cyfrowej zielonej przepustki” jest dostarczenie dowodu, że dana osoba została zaszczepiona, lub wyników testów tych, którzy nie mogli jeszcze otrzymać szczepionki lub dostarczeniu informacji o przejściu COVID-19.

Ursula von der Leyen poinformowała, że w marcu KE przedstawi wniosek legislacyjny dotyczący projektu. Zaznaczyła, że te „przepustki” będą szanować ochronę danych, bezpieczeństwo i prywatność.


„Cyfrowe zielone przepustki” mogłyby wejść w życie już w czerwcu i ułatwiłyby też podróże osób z krajów spoza UE, aby odblokować plaże i kurorty na kontynencie na czas lukratywnego sezonu letniego.

Ursula von der Leyen napisała na Twitterze, że celem wprowadzenia „cyfrowej, zielonej przepustki szczepionkowej” jest bezpieczne przemieszczanie się po Unii Europejskiej lub za granicą.

Unia Europejska zapowiedziała też, że jej program „paszportów szczepionkowych” może zostać otwarty dla Wielkiej Brytanii.

Minister zdrowia Matt Hancock powiedział wczoraj wieczorem, że Wielka Brytania prowadzi rozmowy z Brukselą i uważa, że plan obejmuje również ułatwienie podróży niezaszczepionym turystom, którzy mogą wykazać dowód niedawnego negatywnego testu na obecność koronawirusa.

„Zielone przepustki”, czyli aplikacja, która pokazuje, że dana osoba przebyła zakażenie koronawirusem lub została zaszczepiona, obowiązują już w Izraelu.


Od 21 lutego Izraelczycy posiadający „zieloną przepustkę” mogą korzystać z siłowni i basenów oraz uczestniczyć w wydarzeniach sportowych i kulturalnych.

Sklepy, centra handlowe czy targowiska są otwarte dla wszystkich, jednak część obiektów, w tym hotele i niektóre synagogi, są dostępne tylko po okazaniu indywidualnie wygenerowanego kodu QR, który można ściągnąć na telefon komórkowy lub otrzymać pocztą tradycyjną.

Tuesday, 02 March 2021 09:39
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Liczba zgonów z powodu Covid-19 w UK spadła o prawie 30% w ciągu tygodnia
 Czytaj następny artykuł:
Detonacja niewybuchu z II wojny światowej. Odłamki rozrzucone w promieniu 250 metrów