Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Start News United Kingdom Boris Johnson planuje złagodzenie restrykcji w czasie świąt Bożego Narodzenia

Boris Johnson planuje złagodzenie restrykcji w czasie świąt Bożego Narodzenia

Według ostatnich doniesień restrykcje wprowadzone w celu walki z koronawirusem mogą zostać złagodzone nawet na pięć dni, aby pozwolić na normalne spędzenie świąt Boże Narodzenie.

Ministrowie gabinetu Borisa Johnsona rozważają plany, które pozwolą ludziom z różnych gospodarstw domowych spotykać  się w pomieszczeniach w okresie świąt.


Według The Sun złagodzenie ograniczeń może nastąpić w Wigilię Bożego Narodzenia i potrwać do poniedziałku 28 grudnia.

Ekspres natomiast sugeruje, że restrykcje zostaną złagodzone tylko na trzy dni i rząd pozwoli na spotkanie nie więcej niż 10 osób z różnych gospodarstw domowych.

Naukowa Grupa Doradcza ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (Sage) podobno modeluje, w jaki sposób zezwolenie na spotkania w domach osób wpłynęłoby na wskaźniki zakażeń koronawirusem i to ma zaważyć o decyzji rządu.

Ministrowie jednak stoją pod ścianą, bo obawiają się, że jeśli rząd nie zniesie restrykcji Brytyjczycy i tak zignorują je i będą się spotykać w okresie świątecznym.


Rząd ma również nadzieję, że uda im się opracować wspólny plan z przywódcami wszystkich regionów Wielkiej Brytanii, aby zezwolić na spotkania ludzi mieszkających w różnych częściach kraju.

Ochrona zdrowia jest kompetencją zdecentralizowaną, co oznacza, że w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej odpowiadają za tę sferę tamtejsze rządy.

2 grudnia kończy się ogólnokrajowy lockdown w Anglii, który obowiązuje od 5 listopada.

Naukowcy ostrzegają, jednak że miesięczny ogólnokrajowy lockdown może nie wystarczyć, aby zezwolić ludziom na spotkania podczas świąt Bożego Narodzenia.


Jeśli od 2 grudnia kraj ponownie wróci do 3 poziomowego systemu restrykcji, to wskaźnik zakażeń powróci do poziomów obserwowanych na początku miesiąca, wynika najnowszych dokumentów opublikowanych przez naukową grupę doradczą SAGE.

Według dokumentów rodziny będą mogły się spotykać podczas świąt Bożego Narodzenia tylko wtedy, gdy wskaźnik R pozostanie poniżej jednego przez „jakiś czas”.

Wednesday, 18 November 2020 07:56
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Wielka Brytania zakaże sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi już w 2030 roku
 Czytaj następny artykuł:
Największy dobowy wzrost liczby zgonów w UK w drugiej fali epidemii koronawirusa. Zmarło 598 osób


Global Centre