Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Start News United Kingdom Pacjenci z COVID-19 trafiający na oddziały intensywnej terapii umierają rzadziej niż w kwietniu

Pacjenci z COVID-19 trafiający na oddziały intensywnej terapii umierają rzadziej niż w kwietniu

Pacjenci, którzy trafiają do szpitali w Wielkiej Brytanii z powodu COVID-19 mają obecnie większe szanse przeżycia, niż kilka miesięcy temu – wykazały najnowsze badania.

Według danych Intensive Care National Audit and Research Centre opublikowanych przez „Health Service Jurnal” odsetek pacjentów przyjmowanych na oddział intensywnej terapii, którzy umierają, spadł o prawie jedną czwartą od szczytu epidemii.


Z kolei odsetek wszystkich zgonów szpitalnych z powodu COVID-19 do końca sierpnia 2020 r. zmniejszył się o połowę.

W kwietniu tego roku, czyli w szczycie pierwszej fali pandemii koronawirusa umierała ponad połowa pacjentów trafiających na oddziały intensywnej terapii.

Od początku lipca 2020 r. odsetek tych zgonów zmniejszył poniżej 40 proc. i na tym poziomie utrzymał się do końca sierpnia.

„Więcej wiemy o tej chorobie i lepiej sobie z nią radzimy” – powiedziała jedna z autorek badania anestezjolog dr Alison Pittard z Leeds.

Alison Pittard nie ma wątpliwości, że lekarze lepiej sobie radzą z chorobą COVID-19.


Poprzednio chorzy przyjmowani na oddziały intensywnej terapii często byli dość szybko poddawani sedacji (obniżeniu napięcia i zwiększeniu senności) oraz podłączani do respiratora. „Teraz zaczynamy od mniej inwazyjnych metod wentylacji (np. maski z tlenem), co często okazywało się wystarczające” – podkreśla dr Pittard.

Lekarze lepiej rozpoznają wczesne objawy COVID-19 i łatwiej mogą chorobę kontrolować. Pomocny jest deksametazon, lek steroidowy, hamujący procesy zapalne i jak się podejrzewa, zmniejszający ryzyko zgonu.

Specjalistka jest jednak ostrożna co do dalszych prognoz. W wypowiedzi dla BBC ostrzega, że jeśli oddziały intensywnej terapią będą przepełnione, należy liczyć się z ponownym wzrostem śmiertelności.

Tuesday, 20 October 2020 07:42
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Pierwsze szybkie testy na obecność koronawirusa dostępne na lotnisku w Wielkiej Brytanii
 Czytaj następny artykuł:
Irlandia wprowadza 6-tygodniowy lockdown od środy