Wiadomości
Będzie twardy Brexit? Coraz mniej szans na zawarcie porozumienia
Główny negocjator unijny ds. brexitu Michel Barnier jest pesymistą w sprawie osiągnięcia porozumienia o przyszłych stosunkach między UE a Wielką Brytanią.
Główny negocjator unijny ds. brexitu Michel Barnier jest pesymistą w sprawie osiągnięcia porozumienia o przyszłych stosunkach między UE a Wielką Brytanią.
Okres przejściowy dla Wielkiej Brytanii zakończy się za 4 miesiące i 10 dni, aby dać czas na zatwierdzenie tekstu porozumienia przez Radę UE i Parlament Europejski, powinno więc zostać wypracowane najpóźniej do końca października.
Wielka Brytania nadal nie angażuje się w konstruktywny dialog w sprawie porozumienia dotyczącego jej relacji z Unią Europejską po Brexicie – powiedział główny negocjator unijny Michel Barnier.
Główny negocjator Wielkiej Brytanii lord David Frost poinformował go, że nie będzie kompromisu w kwestii pomocy państwa, ponieważ Wielka Brytania nie chce być związana przepisami UE.
Punktem spornym jest to, co Bruksela nazywa równymi warunkami gry. UE obawia się, że Wielka Brytania zacznie stosować "dumping regulacyjny" i chcąc zyskać przewagę konkurencyjną, będzie obniżać standardy w zakresie praw pracowniczych, ochrony środowiska czy praw konsumenckich.
Unia chce, by w zamian za dostęp do unijnego rynku Wielka Brytania dostosowywała się do unijnych regulacji, także tych przyszłych.
Londyn jednak uważa, że byłoby to zaprzeczeniem idei brexitu - tj. uwolnienia się od unijnych regulacji - i wskazuje przykłady, gdzie brytyjskie regulacje są bardziej wyśrubowane niż unijne, których nie zamierza zmieniać.
Wielka Brytania chciałaby też pełnego dostępu do unijnego rynku swoich produktów rybnych, ale UE domaga się w zamian za to obecnego dostępu do brytyjskich łowisk, co jest nie do przyjęcia dla Londynu oraz brytyjskich rybaków, którzy w nadziei na niezależną politykę w rybołówstwie poparli brexit.
Według jednego z europejskich dyplomatów, cytowanego w dzienniku "Le Monde", można odnieść wrażenie, że brytyjski premier i jego negocjator David Frost, zachowują się jakby na równych dyskutowali z +27+, jakby Zjednoczone Królestwo było niezbędne Unii Europejskiej. A przywódcy europejscy, którzy zamknęli pierwszy rozdział brexitu, mają na głowie wiele innych priorytetów.
Wielka Brytania opuściła UE 31 stycznia. W okresie przejściowym, obowiązującym do końca 2020 roku, strony starają się wynegocjować umowę w sprawie przyszłych relacji.
W tym czasie Zjednoczone Królestwo jest poza instytucjami unijnymi, ale stosuje się do praw i obowiązków związanych z przynależnością do Wspólnoty oraz korzysta z wynikających z tego przywilejów, w tym z uczestnictwa w jednolitym rynku.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Gorące Tematy
Wielka Brytania alarmuje: osoby odchodzące na emeryturę w 2050 roku będą…
Wielka Brytania wprowadza ogromne zmiany dla 35 milionów pracowników – H…
Piękna nadmorska wioska w Wielkiej Brytanii z 24-kilometrową plażą i naj…
Tysiące rodzin w UK otrzyma bony o wartości 180 GBP do supermarketów
Wielka Brytania wprowadza zakaz podróży do 31 krajów – pełna lista zakaz…
Ryanair rezygnuje z papierowych kart pokładowych – co musisz wiedzieć o …
Czynsz w Wielkiej Brytanii wzrósł o 221 GBP miesięcznie w trzy lata – co…