Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Start News United Kingdom Doradca Borisa Johnsona złamał rządowy zakaz podróży. Był zakażony koronawirusem
Doradca Borisa Johnsona złamał rządowy zakaz podróży. Był zakażony koronawirusem

Doradca premiera Borisa Johnsona, Dominic Cummings, w czasie, gdy miał objawy koronawirusa przejechał ponad 400 km od swojego londyńskiego domu, czym złamał rządowy zakaz podróży.

Sprawę ujawniły gazety The Guardian i Daily Mirror, które podały, że kilka dni po wprowadzeniu restrykcji w celu spowolnienia epidemii, Cummings pojechał do domu swoich rodziców w Durham w północno-wschodniej Anglii.

23 marca brytyjski premier Boris Johnson wprowadził blokadę społeczną w związku z epidemią koronawirusa, apelując do Brytyjczyków o pozostanie w domu w celu powstrzymania pandemii koronawirusa, określając go "największym zagrożeniem od dekad".


Brytyjczycy mogli wychodzić z domu tylko po zakupy, do lekarza, do pracy, która jest niezbędna i której nie można wykonywać zdalnie, a także raz dziennie na spacer lub by poćwiczyć na powietrzu.

Kilka dni po tym jak premier uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, jego doradca Cummings również zaobserwował u siebie pierwsze objawy.

Jak podano mediom Cummings miał izolować się w domu, a do pracy wrócił 14 kwietnia.

Jednak The Guardian i Daily Mirror teraz ujawniły, że 31 marca policja w Durham otrzymała informację, że Cummings przebywa pod jednym z domów w tym mieście.

Właściciel domu powiedział funkcjonariuszom, że Cummings izolował się w części domu.


Według cytowanego przez BBC źródła bliskiego Cummingsowi, podróżował on do Durham w czasie blokady, ale nie naruszył zasad, ponieważ potrzebował pomocy rodziców w opiece nad dzieckiem, gdy sam chory.

Sprawa stawia jednak premiera Borisa Johnsona w bardzo kłopotliwej sytuacji. Na początku kwietnia do dymisji podała się naczelna lekarz Szkocji Catherine Calderwood, gdy się okazało, że wbrew własnym zaleceniom dwukrotnie jeździła na weekend do swojego domu na wsi.

Na początku maja do dymisji podał się epidemiolog Neil Ferguson, który został przyłapany na tym, że w domu odwiedzała go kochanka.

Saturday, 23 May 2020 10:48
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
Najmniej zgonów od 23 marca. 118 osób zmarło w ciągu ostatniej doby po zarażeniu koronawirusem w UK
  Czytaj następny artykuł:
Wielka Brytania wprowadza 14-dniową kwarantannę dla przyjeżdżających