Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Start News United Kingdom 500 tysięcy Polaków złożyło wnioski o przyznanie statusu osoby osiedlonej
500 tysięcy Polaków złożyło wnioski o przyznanie statusu osoby osiedlonej

Według najnowszych statystyk Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii złożyli ponad 500 tysięcy wniosków o przyznanie statusu osoby osiedlonej - poinformował brytyjski minister bezpieczeństwa Brandon Lewis

Łącznie obywatele UE złożyli do tej pory ponad 2, 8 miliona wniosków o przyznanie statusu osoby osiedlonej, z czego prawie 2, 5 miliona rozpatrzono pozytywnie.

Do końca 2019 roku najwięcej wniosków złożyli Polacy, stanowili oni około 19 procent wszystkich wnioskodawców.


"To fantastyczne, że zgłosiło się ponad 500 tysięcy Polaków - to nasi przyjaciele, rodzina i sąsiedzi, którzy tak bardzo przyczyniają się do rozwoju kraju" - powiedział Lewis, cytowany w komunikacie.

"System osiedleńczy dla obywateli UE jest bezpłatny i prosty, mamy ponad 1500 pracowników, którzy pomagają wnioskodawcom. Zachęcam wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili, do złożenia wniosku" - dodał.

Z apelem do Polaków zwrócił się także ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki.

Jak przekazał ambasador Arkady Rzegocki, od 29 marca 2019r . każdy obywatel mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii musi rejestrować się w systemie elektronicznym i uzyskać status osoby osiedlonej lub status tymczasowy, jeśli chce pozostać tam po brexicie.

Rząd brytyjski informuje, że wypełnić odpowiedni wniosek do końca czerwca 2021 roku. W innym wypadku Polacy będą uznani za nielegalnie przebywających na Wyspach.


Według statystyk w Wielkiej Brytanii mieszka nieco ponad 900 tysięcy Polaków.

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest zaplanowane na 31 stycznia 2020 roku. Natomiast od 1 lutego do 31 grudnia 2020 obowiązywać będzie tzw. okres przejściowy.

W czasie okresu przejściowego mają się odbywać negocjacje determinujące przyszły kształt relacji między Wielką Brytanią a UE.

W czasie okresu przejściowego, kraj pozostanie w unii celnej i będzie dalej uczestniczył we wspólnym rynku, możemy podróżować do Wielkiej Brytanii na podstawie dowodu osobistego.

Thursday, 16 January 2020 15:39
 


Czytaj poprzedni artykuł:
PILNE: Polak zamordowany w Bostonie. Policja apeluje o pomoc
  Czytaj następny artykuł:
Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech