Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

60 tys. przestępców seksualnych jest na wolności - jak sprawdzić, czy mieszkasz w pobliżu jednego z nich?

W West Midlands mieszka prawie 3500 zarejestrowanych przestępców seksualnych, liczba ta niestety ciągle rośnie.

Opublikowane dziś dane pokazują, że pod koniec marca 2019 r. w rejonie należącym do West Midlands Police zarejestrowanych było 3435 przestępców seksualnych.

Wynika z tego, że na 732 osoby w wieku powyżej 10 lat przypada jeden zarejestrowany przestępca seksualny.


Liczba przestępców seksualnych na osobę w regionie West Midlands jest o 20 procent wyższa niż w całej Anglii i Walii, gdzie jeden przestępca seksualny przypada na 869 osób.

Liczba osób wpisanych na listę przestępców seksualnych w Birmingham i West Midlands wzrosła o 3 procent w porównaniu do 2018 roku.

Program ujawniania przestępców seksualnych w Anglii i Walii zwany również „prawem Sarah” pozwala każdemu zapytać policję, czy ktoś mający dostęp do ich syna lub córki został wcześniej skazany za tego typu przestępstwa.

Policja ujawni szczegóły w sposób poufny osobie, która chce chronić dziecko (zwykle rodzicom, opiekunom lub opiekunom), jeśli uzna, że leży to w interesie dziecka.

Prawo Sarah zostało opracowane w porozumieniu z Sarą Payne, której ośmioletnia córka Sarah została zamordowana przez skazanego pedofila.

Sarah, która mieszkała w Hersham w Surrey, zniknęła wieczorem 1 lipca 2000 roku z pola kukurydzy znajdującego się w pobliżu domu swoich dziadków w Kingston Gorse w West Sussex.


Jej ciało znaleziono 17 lipca 2000 r. na polu niedaleko Pulborough, około 15 mil od Kingston Gorse, gdzie zniknęła.

Karany już wcześniej pedofil Roy Whiting został skazany na dożywocie za uprowadzenie i zabójstwo dziewczynki.

Matka Sarah Payne rozpoczęła później kampanię, w której apelowała o wprowadzenie zmian w prawie umożliwiających upublicznianie danych osób skazanych za pedofilię, tak aby społeczeństwo było świadome, kto koło nich mieszka.

Obecnie w ramach Multi-Agency Public Protection Arrangement (MAPPA), która jest umową m.in. pomiędzy policją, NHS oraz służbą więzienną w Anglii i Walii monitorowanych jest 59742 przestępców seksualnych, którzy zostali wypuszczeni z zakładów karnych.

Każdy rodzić który się obawia o swoje dziecko, może poprosić policję o informacje na temat przestępców seksualnych w jego otoczeniu, dzwoniąc pod numer 101.

Można też się udać na komisariat policji i poprosić o „Formularz programu ujawniania przestępców seksualnych dla dzieci” (Prawo Sarah) lub Formularz 284.


Ujawnienie takich informacji nie jest gwarantowane i odbywa się po wcześniejszej kontroli policji. Policja ujawni informację rodzicom lub opiekunom tylko jeśli istnieje ryzyko, że przestępca może stanowić zagrożenie dla ich dziecka.

W przypadku ujawnienia, informacji na temat przestępcy seksualnego przez policję, rodzice i opiekunowie muszą zachować poufność i wykorzystywać je wyłącznie w celu zapewnienia bezpieczeństwa swojemu dziecku. W przypadku naruszenia poufności mogą zostać podjęte kroki prawne przeciwko nim.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Atak młotem na meczety w Birmingham motywowany względami religijnymi. Wandal przyznał się do winy
 Czytaj następny artykuł:
Rozpoczęła się kampania wyborcza. Według sondaży konserwatyści mają 15-procentową przewagę