Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Start News United Kingdom Brexit najwcześniej w 2020 roku? 31 stycznia albo … w czerwcu
Brexit najwcześniej w 2020 roku? 31 stycznia albo … w czerwcu

Unia Europejska opóźni brexit do 31 stycznia 2020 roku, jeśli premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson nie będzie w stanie przeforsować uzgodnionego porozumienia w Izbie Gmin w nadchodzącym tygodniu – podał w niedzielę „The Sunday Times”.

Jak ujawniają źródła dyplomatyczne, opóźnienie miałoby być „ruchome”, co oznacza, że Wielka Brytania może wyjść z UE wcześniej.


Jeśli Johnson będzie miał poważne kłopoty z przyjęciem umowy w Izbie Gmin i dojdzie do sytuacji, że posłowie wymuszą drugie referendum, wówczas kraje UE, a zwłaszcza Niemcy, będą naciskać na dłuższe przesunięcie, być może do czerwca przyszłego roku – podaje „The Sunday Times”.

Norbert Roettgen, przewodniczący komisji spraw zagranicznych Bundestagu, chce dłuższego i ostatecznego opóźnienia. „Rada Europejska powinna teraz zdecydować o ostatnim, długim opóźnieniu, dając Wielkiej Brytanii czas na przygotowanie się do wszystkich możliwych rozwiązań, w tym drugiego referendum”.


Według źródeł dyplomatycznych najbardziej prawdopodobną opcją jest podjęcie decyzji, że trzymiesięczne opóźnienie brexitu, zgodnie z tzw. ustawą Benna, do 31 stycznia 2020 roku, jest czysto „technicznym przedłużeniem”.

Taka decyzja może nawet nie wymagać od przywódców UE zorganizowania dodatkowego szczytu w poniedziałek 28 października i mogłaby zostać uzgodniona w drodze wymiany listów ambasadorów w Brukseli

Monday, 21 October 2019 07:15
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
Od listopada lekarze nie będą wypisywać papierowych recept
  Czytaj następny artykuł:
Boris Johnson wysłał list z prośbą o opóźnienie Brexitu, ale …bez podpisu