Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Start News United Kingdom 10 kandydatów na nowego premiera Wielkiej Brytanii
10 kandydatów na nowego premiera Wielkiej Brytanii

Dziesięciu polityków zgłosiło swoje kandydatury do zastąpienia premier Theresy May na stanowisku liderki Partii Konserwatywnej.

Każdy z kandydatów musiał uzyskać poparcie co najmniej ośmiu innych deputowanych, aby zostać dopuszczonym do zaplanowanej na czwartek pierwszej rundy głosowania.


Faworytem ekspertów i bukmacherów jest były minister spraw zagranicznych i twardy brexitowiec Boris Johnson, który wcześniej przez osiem lat sprawował funkcję burmistrza Londynu.

Jego głównymi rywalami będzie preferujący miękki brexit Jeremy Hunt, obecny szef dyplomacji.

W gronie faworytów wymieniany jest również Michael Gove, od wielu lat forsujący opuszczenie Unii Europejskiej.

Wśród kandydatów z pewnymi szansami na sukces są także minister spraw wewnętrznych Sajid Javid, były minister ds. brexitu Dominic Raab oraz minister zdrowia Matt Hancock.


Na liście znajdują się też: była liderka większości w Izbie Gmin Andrea Leadsom, były rzecznik dyscypliny partyjnej Mark Harper, była minister pracy i emerytur Esther McVey oraz minister rozwoju międzynarodowego Rory Stewart.

W ostatniej swoją kandydaturę wycofał proeuropejski Sam Gyimah, który jest jednym z nielicznych wśród torysów zwolenników drugiego referendum ws. brexitu.

Tuesday, 11 June 2019 07:16
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
We wrześniu Aston Expressway zostanie zamieniona w park miejski
  Czytaj następny artykuł:
Polska pokonała Izrael 4:0