Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Johnson: Brexit uczyni z Wielkiej Brytanii "super Kanadę"

Boris Johnson twierdzi że Wielka Brytania powinna dążyć do porozumienia z UE ws. brexitu, które miałoby być na zasadach umowy CETA, która łączy Kanadę i Unię Europejską.

Umowa CETA usuwa większość ceł pomiędzy Kanadą i Unią Europejską. Johnson chce podobnej umowy o wolnym handlu łączącej Londyn i Brukselę.

Były szef brytyjskiego MSZ na łamach "Telegraph" przekonuje, że rozwiązanie, które nazywa "super Kanadą" jest najlepszym rozwiązaniem dla Wielkiej Brytanii.


Johnson napisał że Wielka Brytania przez ostatnie dwa lata była bezwzględnie pomiatana przez UE i teraz "nadszedł czas, by stawić opór".

Według niego, Theresa May zamiast forsować swój plan z Chequers, który utrzymuje zbyt wiele więzi między UK a UE, powinna dążyć do podpisania umowy o wolnym handlu na wzór tej, jaką zawarła z Unią Kanada.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

W negocjacjach pomiędzy UK i Unią nie osiągnięto jeszcze porozumienia w sprawie warunków wyjścia i przyszłych relacji. Głównym punktem spornym pozostaje kwestia granicy z Irlandią.

Zgodnie z negocjowanym porozumieniem z UE o okresie przejściowym dotychczasowe zasady, w tym dotyczące swobody przepływu osób, będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Księżna i książę Sussex spodziewają się pierwszego dziecka
 Czytaj następny artykuł:
Policjantka na służbie ukradła kosmetyki ze sklepów w Bullring


// //