Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

"Pracownicy w Wielkiej Brytanii powinni mieć trzydniowy weekend"

Na Kongresie Związków Zawodowych w Wielkiej Brytanii(TUC) ogłoszono że pracownicy powinni pracować tylko 4 dni w tygodniu, nie tracąc przy tym swoich zarobków.

Sekretarz generalna TUC, Frances O'Grady, wystosowała apel o zmianę tygodnia pracy na czterodniowy.


Na kongresie TUC w Manchesterze O'Grady powiedziała: "W XIX wieku związki zawodowe prowadziły walkę o ośmiogodzinny dzień pracy. W XX wieku wygraliśmy prawo do dwudniowego weekendu i płatnych wakacji. Tak więc, w XXI wieku, zróbmy więcej.

Wierzę, że w tym stuleciu możemy wygrać czterodniowy tydzień pracy, przy godnej pensji dla wszystkich.

Czas dzielić bogactwo jakie przynosi nowa technologia. Nie pozwólmy, aby tylko ci na górze czerpali z tego zyski."

Badania przeprowadzone przez związki wykazały, że dzięki postępowi technologicznemu czterech na pięciu pracowników może skrócić godziny pracy bez utraty pieniędzy.

TUC twierdzi, że nie może być tak, że zyski powstałe dzięki nowym technologiom przysługują tylko szefom i udziałowcom.


Ludzie pracujący w firmach też zasługują na swój sprawiedliwy udział - a to oznacza zyski z nowych technologii powinny być wykorzystane w celu podniesienia wynagrodzenia i umożliwienia pracownikom spędzania większej ilości czasu z rodziną.

W ostatnich latach niektóre firmy eksperymentowały z udzielaniem pracownikom dodatkowego dnia wolnego i mierzyły wpływ, jaki wywarły one na produktywność.

Nowozelandzka firma Perpetual Guardian w ramach eksperymentu pozwoliła swoim 240 pracownikom pracować tylko 32 godziny, 4 dni w tygodniu, nie zmieniając przy tym ich pensji. Przedsiębiorstwo jest tak zadowolone z wyników, że zastanawia się nad wprowadzeniem zmian na stałe

Krótszy tydzień pracy przełożył się na zadowalające dla firmy i dla zatrudnionych wyniki. Przełożeni zauważyli, że pracownicy byli bardziej kreatywni, rzadziej zdarzały im się nieobecności, nie spóźniali się, nie wychodzili wcześniej z pracy i nie robili sobie długich przerw. Generowane przez nich zyski nie zmieniły się, mimo skrócenia czasu pracy.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Richard Bailey, który udusił kobietę podczas seksu, uznany za winnego
 Czytaj następny artykuł:
Nadchodzi wczesna i mroźna zima, już niedługo temperatura spadnie poniżej zera