Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

„Chcemy żebyście zostali w UK po brexicie” - Theresa May zwraca się do imigrantów z UE

Premier Theresa May skieruje osobisty apel do trzech milionów imigrantów z Unii Europejskiej zamieszkujących Wielką Brytanię zapewniając ich, że po brexicie będą mile widziani w UK.

List otwarty do obywateli unijnych pojawia się po próbach przerwania impasu w negocjacjach z Brukselą. Unia Europejska odmawia rozpoczęcia rozmów w sprawie umowy handlowej, dopóki nie zostanie poczyniony odpowiedni progres w kwestii praw imigrantów, opłaty, którą UK będzie musiała uiścić w związku z wyjściem ze wspólnoty oraz granicy pomiędzy Republiką Irlandii i Irlandią Północną.

May ma zamiar ogłosić, że rząd i Bruksela są blisko osiągnięcia porozumienia w sprawie praw obywateli UE. Obieca też, że proces rejestracji przyjezdnych będzie sprawny, a sami imigranci będą mieli wpływ na to, jak będzie on wyglądał. Premier podkreśli także że osoby, które już mają certyfikat stałej rezydencji w Wielkiej Brytanii, będą mogły w uproszczony sposób go wymienić na nowy, obowiązujący po wyjściu z Unii Europejskiej.

Szefowa rządu zaznaczy w liście, że ma świadomość, że "wiele osób będzie patrzyło na nas, (...) oczekując dowodu na to, że interes ludzki jest dla nas najważniejszy".

"Chcę zapewnić, że ta kwestia pozostaje priorytetem, jesteśmy zjednoczeni co do głównych zasad i skupimy się w najbliższych tygodniach na doprowadzeniu do umowy, która będzie służyć ludziom w Wielkiej Brytanii i w Unii Europejskiej" - podkreśli May.

Jednocześnie premier powtórzy po raz kolejny: "Obywatele Unii Europejskiej, którzy zbudowali swoje życie w Wielkiej Brytanii mają ogromny wkład w nasz kraj" i "chcemy, żeby oni i ich rodziny zostali także po opuszczeniu Wspólnoty".

List zostanie opublikowany na facebookowym profilu premier i wysłany bezpośrednio do 10 tys. imigrantów, którzy prosili o informowanie o aktualnościach w tej sprawie.

Treść listu May zostanie także przekazana 27 ambasadom unijnych państw członkowskich w Londynie z prośbą o przekazanie swoim obywatelom mieszkającym w Wielkiej Brytanii.

May przygotowuje się również do spotkania z liderami krajów członkowskich w Komisji Europejskiej w Brukseli.
-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Wypadek na A38 spowodował ogromne korki w pobliżu Bassetts Pole
 Czytaj następny artykuł:
Polacy zwabili do UK znajomego z Polski i zmuszali go do pracy kradnąc mu pensję