Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Johnson: nie ma powrotu do normalnych relacji z Putinem

Boris Johnson powiedział, że stosunki między rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem a Zachodem są nie do naprawienia po jego inwazji na Ukrainę.

„Pokuta będzie teraz bardzo trudna dla Władimira Putina” – powiedział Premier Wielkiej Brytanii.


Wypowiedź Johnsona pojawiła się po tym, jak Wielka Brytania podpisała umowy o wzajemnym bezpieczeństwie z państwami nordyckimi, Finlandią i Szwecją .

Rosja ostrzegła Szwecję i sąsiednią Finlandię, z którą dzieli długą granicę lądową, przed przystąpieniem do sojuszu obronnego NATO i przed „konsekwencjami”.

Kreml poinformował, że decyzja Finlandii o ubieganiu się o członkostwo w NATO jest „zdecydowanie” zagrożeniem dla Rosji i wydał mrożące krew w żyłach ostrzeżenie, że spotka to się z „krokami odwetowymi”.


Zapytany przez LBC, czy Putin mógłby kiedykolwiek zostać powitany z powrotem na światowej scenie, gdyby okazał skruchę, premier Wielkiej Brytanii powiedział: „Nie ma rzeczy niemożliwych, jak sądzę – ale po prostu nie widzę możliwości, abyśmy mogli teraz zrenormalizować relacje z Putinem”.

„On [Putin] rażąco naruszył prawa człowieka, prawo międzynarodowe; jest winny absolutnie barbarzyńskiego ataku na całkowicie niewinny kraj – a renormalizacja byłaby popełnieniem błędu, który popełniliśmy w 2014 roku” – dodał.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Masowa bójka w samolocie Wizz Air. Uderzony nawet pilot
 Czytaj następny artykuł:
Dyżur konsularny w Birmingham w maju