Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Kryzys w brytyjskim handlu. Co roku zamyka się ok. 15 tys. sklepów i 140 tys. osób traci pracę

W 2019 roku w Wielkiej Brytanii pracę straciło ponad 140 tys. osób zatrudnionych w handlu detalicznym.

Handel znajduje się w kryzysie, spowodowanym wysokimi kosztami, niepewnością klientów dotycząca brexitu, niską rentownością i utratą klientów na rzecz sklepów internetowych.


Brytyjskie Centrum Badan Handlu Detalicznego opublikowało niepokojące dane, według których w 2019 zlikwidowano 143 128 miejsc pracy i zamknięto 16 073 sklepów.

Niewiele lepsze statystyki były w roku 2018, w którym zlikwidowano 117 425 miejsc pracy i zamknięto 14 583 sklepów.

Według Centre for Retail Research w 2020 roku liczba zlikwidowanych miejsc pracy może wzrosnąć do 171 669, a liczba zamkniętych sklepów do 17 565.

W ciągu ostatnich lat w wielkiej Brytanii upadło wiele znanych i dużych sieci sklepów.


Zaliczają się do nich Mothercare, Maplin i Toys R Us, które ogłosiły upadłość. Carpetright też ogłosił zamknięcie 92 sklepów i zlikwidowanie 300 miejsc pracy w ramach planu restrukturyzacji. Zamknięcia ogłosiły też House of Fraser i Evans Cycles.

Według analiz jednym z powodów problemów detalistów jest brexit. Konsumenci muszą zaciskać pasy, ze względu na rosnącą inflację napędzaną brexitem.

Innymi czynnikami wpływającymi na handel detaliczny w Wielkiej Brytanii są: wysokie koszty prowadzenia placówek handlowych, w tym czynsze, podatki komunalne i wysokie koszty pracy, niska rentowność spowodowana wysokimi kosztami, powolnym wzrostem sprzedaży, obniżonymi marżami i gwałtowny wzrost konkurencji internetowej.
-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Sensacyjne oświadczenie księcia Harry'ego i Meghan Markle. Odchodzą z dworu królewskiego!
 Czytaj następny artykuł:
Boris Johnson: Nie będzie przedłużenia okresu przejściowego