Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Premier Hiszpanii apeluje o drugie referendum ws. Brexitu

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez wezwał premier Theresę May do przeprowadzenia drugiego referendum w sprawie brexitu.

„Gdybym był Theresą May, bez wątpienia rozpisałbym drugie referendum” - powiedział premier Hiszpanii w wywiadzie dla Politico.


Mimo to, że wielu liderów UE wyrażało żal z powodu brexitu, to jednak, z obawy przed oskarżeniem o mieszanie się w wewnętrzne sprawy Wielkiej Brytanii, niewielu z nich apelowało do brytyjskiej premier o rozpisanie kolejnego referendum w sprawie brexitu- zauważa Politico.

Do tej porty o drugie referendum ws. brexitu apelowali jedynie premier Czech Andrej Babisz i premier Malty Joseph Muscat.

Pedro Sanchez w rozmowie z Politico ostrzega, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie przyniesie niczego dobrego i będzie bolesne zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i UE.

Premier Theresa May konsekwentnie odrzuca możliwość drugiego referendum, jej zdaniem przeprowadzenie ponownego głosowania byłoby oznaką „zdrady demokracji” i podważeniem decyzji, którą obywatele podjęli w 2016 roku.

Stoi ona na stanowisku, że ostateczne porozumienie w sprawie Brexitu będzie musiał zaaprobować - lub odrzucić - parlament.

Po deklaracji partii pracy że poprze drugie referendum, do którego miało by dojść po rozwiązaniu rządu Theresy May i przeprowadzeniu przedterminowych wyborów - Theresa May wykluczyła też przedterminowe wybory parlamentarne.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

Zgodnie z negocjowanym porozumieniem z UE o okresie przejściowym dotychczasowe zasady, w tym dotyczące swobody przepływu osób, będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Święto odzyskania niepodległości. Budynki z całego świata w bieli i czerwieni
 Czytaj następny artykuł:
10 tys funtów nagrody za pomoc w znalezieniu przestępcy, który postrzelił nastolatków w Handsworth


// //