Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Powstanie film o słynnym niedźwiedziu Wojtku

Słynny niedźwiedź Wojtek, który podczas II wojny światowej walczył u boku polskich żołnierzy, doczeka się własnego filmu. Autorem 30-minutowej animacji będzie uznany brytyjski reżyser Iain Harvey.

Film „Miś zwany Wojtkiem” („A Bear named Wojtek”), którego premierę zaplanowano na 8 maja 2020 r. – 75. rocznicę Dnia Zwycięstwa, czyli zakończenia II wojny światowej – opowie prawdziwą historię małego niedźwiedzia brunatnego, który w 1942 r. został adoptowany przez polskich żołnierzy.


Kiedy 22. Kompania Zaopatrywania Artylerii stacjonowała w Persji, do oddziału przyszedł młody, głodny chłopczyk, który poprosił żołnierzy o jedzenie.

W zamian zostawił im torbę z małym niedźwiadkiem w środku. Żołnierze natychmiast adoptowali zwierzę i nazwali je Wojtek.

Miś dorastał w armii podróżując wszędzie z 22. Kompanią na terenie Bliskiego Wschodu i nawet dzielił namiot ze swoim głównym opiekunem Piotrem Prendysem, nazywanym „niedźwiedzią mamą”.

Wojtek uwielbiał ludzkie towarzystwo, nie stronił także od piwa i papierosów, które zapalone połykał w całości.


I chociaż z początku żołnierze obawiali się, że może mu to zaszkodzić, szybko stało się to jego nałogiem.

Miś podróżował wraz z oddziałem do Włoch, gdzie pomagał nosić skrzynie z amunicją w czasie krwawej bitwy o Monte Cassino, gdzie miało zginąć ponad 800 tysięcy żołnierzy.

Po wojnie, Wojtek wraz z pozostałymi żołnierzami udał się do Szkocji. Po tym jak jego jednostka została zdemobilizowana, trafił do zoo w Edynburgu. Spędził tam resztę życia. Zmarł w październiku 1963r. w wieku 22 lat. Polscy żołnierze często go odwiedzali, nierzadko przynosząc mu piwo i papierosy.

Zobacz też:

Miś bohater: Niezwykła historia szeregowego Wojtka

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Pożar domu w Handsworth – policja prosi o unikanie okolicy pożaru
 Czytaj następny artykuł:
Najpopularniejsze imiona dzieci nadawane w West Midlands


// //