Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Dzieci uchodźców z "dżungli" w Calais, otrzymają prawo do pozostania w UK na stałe.

Dzieci uchodźców z "dżungli" w Calais, które obecnie mieszkają w Wielkiej Brytanii, otrzymają prawo do pozostania w UK na stałe.

Minister spraw wewnętrznych Sajid Javid przyznał niektórym dzieciom nowy status „Calais leave”, aby zapewnić im stały dostęp do studiów, pracy i NHS, dopóki nie będą mogli ubiegać się o obywatelstwo za dziesięć lat.

Nowy status  "Calais leave" przyznany przez Javida jest próbą odrzucenia szkodliwego obrazu "wrogiego środowiska", któremu przewodziła Theresa May, gdy była ministrem spraw wewnętrznych - podają źródła rządowe.


W 2016 roku, po ostrej krytyce rządu że nic nie robi aby pomóc uchodźcom, do Wielkiej Brytanii przywieziono ponad 750 samotnych dzieci z prowizorycznego obozu w Calais. Około 550 osób zamieszkało ze swoimi rodzinami mieszkającymi już w Wielkiej Brytanii.

W ciągu ostatnich dwóch lat większość dzieci otrzymała prawo do pozostania w Wielkiej Brytanii w ramach istniejącej międzynarodowej ochrony, takiej jak azyl, pomoc humanitarna i status uchodźcy.

Jednak część dzieci przywiezionych w 2016 roku nie była objęta żadnymi prawami które by regulowały by ich status w UK. Specjalnie dla nich rząd stworzy nowy status „:Calais leave” pozwalający im na stały pobyt i chroniący ich prawa w przyszłości.

Po dziesięciu latach dzieci będą mogli też ubiegać się o brytyjskie obywatelstwo.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Burmistrz Londynu zaapelował o ponowne referendum w sprawie Brexitu
 Czytaj następny artykuł:
Sudańczyk, który obciął mężczyźnie głowę, w Handsworth, uznany za niewinnego


// //