Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Start News West Midlands Policja aresztowała trzynastu Polaków z Handsworth

Policja aresztowała trzynastu Polaków z Handsworth

Policja aresztowała 13 Polaków z Birmingham podejrzanych o udział w czerpaniu korzyści ze współczesnego niewolnictwa i wykorzystywania pracowników.

West Midlands Police informuje, że przeprowadziła poranne naloty na kilka domów. Akcję zorganizowano po otrzymaniu doniesień o sprowadzaniu do Wielkiej Brytanii ludzi, którym oferowano pracę w zamian za niskie wynagrodzenie. Przestępcy zabierali sobie część wypłaty. Poszkodowani - trzech mężczyzn i dwie kobiety - zostali objęci ochroną.

W czwartek funkcjonariusze weszli do nieruchomości znajdujących się przy Farnham Road, Headingly Road, Heath Road South oraz Westbourne Road w Handsworth w Birmingham. Zatrzymano cztery kobiety i dziewięciu mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat. Przebywają w areszcie i są przesłuchiwani.

Śledczy dotarli do pięciu osób, które prawdopodobnie są ofiarami gangu. Poszkodowani będą mogli złożyć formalne zawiadomienie o przestępstwie, a do tego czasu otrzymują wsparcie ze strony Czerwonego Krzyża i Armii Zbawienia.

Pierwsze ustalenia w śledztwie wskazują na to, że działająca legalnie agencja pracy mogła zostać zinfiltrowana przez przestępców.

Sierżant Phil Poole z jednostki zajmującej się współczesnym niewolnictwem tłumaczy, że naloty poprzedziły działania wywiadowcze. Operacja ilustruje starania policji mające na celu powstrzymanie okrutnych ludzi przed wzbogacaniem się na nieszczęściu innych.

W październiku ubiegłego roku eksperci i aktywiści NGO ostrzegli, że nawet setki lub tysiące Polaków w Wielkiej Brytanii mogą stawać się co roku ofiarami współczesnego niewolnictwa.

Według statystyk w 2016 roku w ramach krajowego systemu NRM zidentyfikowano 163 polskie ofiary niewolnictwa, z czego 148 osób padło ofiarą wyzysku w pracy. To najwyższy wynik od 2012 roku, dla którego dostępne są najstarsze dane, i siódme miejsce wśród grup narodowościowych najczęściej doświadczających tego zjawiska.
Friday, 26 January 2018 07:29
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Wystawa w Birmingham, czyli zdjęcia, których nie widać
 Czytaj następny artykuł:
W domu w Dudley znaleziono martwą kobietę - mężczyzna aresztowany pod zarzutem morderstwa