Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ponad 88 tys. przypadków koronawirusa w ciągu doby Wielkiej Brytanii

Według oficjalnych dziennych danych w Wielkiej Brytanii odnotowano kolejne 88 376 przypadków koronawirusa i 146 zgonów w ciągu doby.

Liczba zarejestrowanych zakażeń jest największa od początku pandemii i prawie o 10 tys. większa niż odnotowano w środę, kiedy było 78 610 nowych infekcji.


W Wielkiej Brytanii padł też rekord liczby dziennych szczepień przypominających, w ciągu doby 821 07 osób przyjęło trzecią dawkę szczepionki.

Według głównej doradczyni medycznej brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia Dr Susan Hopkins, liczba R dla wariantu Omikron w UK waha się między 3 a 5.

Oznacza to, że osoba zarażona wariantem Omikron koronawirusa przekazuje go średnio dla trzech do pięciu innych osób.

Jeśli chodzi liczbę R dla wariantu Delta w Wielkiej Brytanii, wynosi ona od 1,1 do 1,2.

Niezależna grupa naukowców i lekarzy SAGE wezwała wczoraj rząd do natychmiastowego wprowadzenia 10-dniowego lockdownu w Wielkiej Brytanii w celu przerwania wzrostu zakażeń koronawirusem.


Lockdown powinien obejmować zakaz mieszania gospodarstw domowych, możliwość wcześniejszego zamknięcia szkól, oraz zamkniecie restauracji, pubów, klubów nocnych i hoteli.

Grupa twierdzi, że natychmiastowe wprowadzenia ograniczeń pozwoli ludziom mieszać się w okresie świątecznym.

SAGE oskarżyła też premiera Wielkiej Brytanii, że podobnie jak było w zeszłym roku „opóźnia” nieuniknione nałożenie bardziej drakońskich restrykcji, co doprowadzi do przepełnienia szpitali i zgonów, które można uniknąć.

Według naukowców nadszedł czas „akcji nadzwyczajnych”.

-