Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Kolejne 131 przypadków wariantu Omikron w UK. „Plan B” możliwy jeszcze w tym tygodniu

W Wielkiej Brytanii wykryto kolejne 131 przypadków wariantu Omikron koronawirusa, co zwiększyło liczbę zakażeń tym wariantem do 568.

Jest to drugi dzień z rzędu, w którym zgłoszono ponad 100 przypadków, po tym, jak w środę 101 osób uzyskało pozytywny wynik testu na obecność szczepu koronawirusa Omikron.


Dzisiejszy bilans pokazuje, że z dnia na dzień nastąpił wzrost zakażeń tym wariantem o  około 30%.

Najnowsze dane brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia pokazują, że 115 przypadków miało miejsce w Anglii, dziewięć w Szkocji i cztery w Walii, podczas gdy Irlandia Północna również zgłosiła pierwsze trzy przypadki nowego wariantu.

Dane pojawiły się, gdy źródła rządowe wyższego szczebla ujawniły, że premier Boris Johnson zamierza wprowadzić Plan B w Anglii już w tym tygodniu.

Mogłoby to oznaczać wprowadzenie paszportów szczepionkowych na dużych imprezach oraz pracę z domu dla milionów osób.


Jak donoszą brytyjskie media, plan taki miałby być wprowadzony w ciągu najbliższych dni, aby uratować święta Bożego Narodzenia przed większymi restrykcjami, jakie były wprowadzone rok temu.

Premier Wielkiej Brytanii powiedział, że pierwsze oznaki wskazują, że wariant koronawirusa Omikron jest bardziej zaraźliwy niż Delta.

Boris Johnson powiedział to, informując swój zespół ministrów o najnowszej sytuacji związanej z COVID-19 na posiedzeniu gabinetu we wtorek rano.

Natomiast jeden z ekspertów ostrzegł, że Omikron może stać się dominującym wariantem w Wielkiej Brytanii w ciągu kilku tygodni.


Ekspert chorób zakaźnych, prof. Paul Hunter, oszacował, że jest prawdopodobne, że już istnieje ponad 1000 przypadków – cztery razy więcej niż oficjalnie potwierdzono.

Dziś ministerstwo zdrowia poinformowało również, że w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii stwierdzono 51 342 zakażenia koronawirusem i zarejestrowano 161 zgonów z powodu COVID-19.

Od początku pandemii w Wielkiej Brytanii stwierdzono prawie 10,56 mln infekcji, które spowodowały śmierć 145 987 osób.

-