Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Dwa przypadki małpiej ospy odnotowano w Wielkiej Brytanii

U dwóch pacjentów z Północnej Walii wykryto wirusa małpiej ospy. Zarazili się nim za granicą.

Obaj pacjenci pochodzili z tego samego gospodarstwa domowego w północnej Walii. Nie ujawniono jednak żadnych szczegółów dotyczących ich wieku ani płci.


Ospa małpia (monkeypox) to egzotyczna choroba zakaźna małp, wywołana przez wirus ospy małpiej należąc do rodzaju Orthopoxvirus.

Według PHE ospa małpia jest rzadko przenoszona na ludzi i większość pacjentów wraca do zdrowia w ciągu kilku tygodni, choroba może jednak wywołać ciężkie powikłania u niektórych osób.

Początkowe objawy to gorączka, ból głowy, bóle mięśni, ból pleców, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze i wyczerpanie.

Może również rozwinąć się bardzo swędząca wysypka, zwykle zaczyna się od twarzy, następnie rozprzestrzenia się na inne części ciała. W końcu tworzy strup, który opada.


Służba zdrowia poinformowała, że współpracuje z ekspertami z NHS, aby skontaktować się z osobami, które przyleciały tym samym samolotem co pacjent.

Richard Firth, konsultant ds. ochrony zdrowia w Public Health Wales, powiedział: „Potwierdzono dwa przypadki małpiej ospy w Wielkiej Brytanii, a ryzyko dla ogółu społeczeństwa jest bardzo niskie”.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Drugi dzień z rzędu ponad 7 tys. zakażeń koronawirusem w UK
 Czytaj następny artykuł:
Światowi przywódcy z elektrośmieci. Proekologiczna rzeźba przed szczytem G7 w Kornwalii