Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wieka Brytania nakłada sankcje na kochankę i byłą żonę Władimira Putina

Wielka Brytania nałożyła sankcje na rzekomą kochankę Władimira Putina, a także na jego byłą żonę i kilku bliskich przyjaciół, którzy podobno posiadają lukratywne aktywa w jego imieniu.

Alina Kabajewa, 39-letnia medalistka olimpijska, od dawna uważana za kochankę rosyjskiego prezydenta, stanie w obliczu zakazu wizowego i zamrożenia aktywów, poinformował w piątek rząd Wielkiej Brytanii.


Podobnymi sankcjami objęta zostanie żona prezydenta Rosji Ludmiłę Oczeretną; jego domniemaną kochankę, babcię Aliny Kabajewy — Annę Zacepielinę, współpracownicę Giennadija Tymczenko, biznesmena i miliardera blisko związanego z Putinem.

Sankcjami objęto także Igora Putin, biznesmena i kuzyna prezydenta; Michaiła Putina, innego biznesmen, który prawdopodobnie też jest spokrewniony z prezydentem; Romana Putina, który jest synem Igora Putina i prowadzi firmę konsultingową oraz Michaiła Szełomowa, biznesmena i kuzyna prezydenta Rosji.

„Ujawniamy i atakujemy podejrzaną sieć wspierającą luksusowy styl życia Putina i zaostrzając sankcję w jego wewnętrznym kręgu” – powiedziała Liz Truss, minister spraw zagranicznych.


„Będziemy nadal nakładać sankcje na wszystkich tych, którzy pomagają i podżegają do agresji Putina, dopóki Ukraina nie zwycięży” - dodała.

Od początku wojny na Ukrainie Wielka Brytania nałożyła sankcje na ponad 1000 osób i 100 podmiotów gospodarczych, o łącznej wartości 117 mld funtów.

Sankcje obejmują zamrożenie aktywów, zakaz wjazdu i pobytu w Wielkiej Brytanii oraz ograniczenia dotyczące transportu, czyli zakaz lotu samolotów należących do osób objętych sankcjami, nawet jeśli nie znajdują się one na ich pokładzie.

-