Wiadomości
Wojna na Ukrainie: Największa w Europie elektrownia atomowa przejęta przez Rosję
Ukraińcy już dziewiątą dobę odpierają ataki rosyjskiej armii. W wielu miejscowościach znów obowiązują alarmy przeciwlotnicze.
Ukraińcy już dziewiątą dobę odpierają ataki rosyjskiej armii. W wielu miejscowościach znów obowiązują alarmy przeciwlotnicze.
Rosja przeprowadziła ostrzał rakietowy m.in. elektrowni atomowej w Zaporożu, a następnie zajęła teren zakładu.
Według lokalnych władz największa elektrownia w Europie, która znajduje się na Ukrainie, została przejęta przez wojska rosyjskie.
Państwowy Inspektorat Regulacji Jądrowych poinformował, że Elektrownia Jądrowa Zaporoże jest okupowana przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej.
W oświadczeniu w mediach społecznościowych stwierdzono, że pracownicy stacji nadal pracują i monitorują stan bloków energetycznych, aby „zapewnić ich bezpieczną pracę”.
Dodano, że obecnie brakuje informacji o zabitych lub rannych.
Rzecznik elektrowni Andrij Tuz twierdził w nocy w ukraińskiej telewizji, że pociski spadły bezpośrednio na elektrownię i spowodowały pożar jednego z sześciu reaktorów zakładu. - Ten reaktor jest w remoncie i nie działa, ale w środku znajduje się paliwo jądrowe — precyzował.
Władimir Kliczko napisał w dramatycznym apelu na Twitterze: „Jeśli wojna na Ukrainie nie zostanie ZATRZYMANA TERAZ, to świat będzie musiał zmierzyć się z połączonymi katastrofami Czarnobyla i Fukushimy. Ukraina ma cztery elektrownie atomowe i rosyjska armia właśnie rozpoczęła ich ostrzał. Nie odwracajcie wzroku, ZATRZYMAJCIE rosyjską inwazję TERAZ”.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.