Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Start News Poland/World 91 protestów w Polsce przeciwko wyrokowi TK w sprawie aborcji

91 protestów w Polsce przeciwko wyrokowi TK w sprawie aborcji

Nie ustają protesty przeciwko wydanemu przez upolityczniony Trybunał Konstytucyjny wyrokowi eliminującemu możliwość dokonania aborcji w razie stwierdzenia ciężkich i nieuleczalnych wad płodu.

Policja poinformowała, że w całym kraju odbyło się 91 zgromadzeń związanych z protestami.

Spośród około tysiąca legalnie wykonywanych w ciągu roku w Polsce aborcji większość - nawet 98 procent - przeprowadza się na podstawie tej właśnie przesłanki.


Dlatego - według opozycji i organizacji broniących praw kobiet - orzeczenie TK jest praktycznie tożsame z całkowitym zakazem przerywania ciąży.

Sędziowie zależnego od polityków PiS Trybunału Konstytucyjnego orzekli w czwartek o niezgodności z polską Konstytucją prawa do aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu. Orzeczenie zapadło większością głosów. Zdanie odrębne złożyło dwóch sędziów: Piotr Pszczółkowski i Leon Kieres.

Już kilka godzin po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w wielu miastach Polski na ulicę wyszli przeciwnicy zmian w prawie dotyczącym aborcji.

We Wrocławiu policja zablokowała demonstrantom drogę pod siedzibę miejscowej kurii. Ci po krótkiej przepychance z oddziałem prewencji zakutym w hełmy i tarcze zmienili trasę marszu.

"Piekło kobiet", "Moje ciało ≠ twoja religia", "Aborcja bez granic". Między innymi takie hasła pojawiły się na fasadach kościołów w Warszawie. Przed kościołem Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu doszło do przepychanek.


Protestujący zaczęli się gromadzić przed kościołem Św. Krzyża przed południem. Kilkunastu aktywistów po drugiej stronie ulicy stało z plakatami, na których wypisano hasła: "Moje ciało mój wybór"; "To jest wojna. Sadyści! Idziemy po was"; "Co wy k...wa wiecie o rodzeniu"; "Piekło kobiet jest w Polsce"; "Aborcja jest prawem".

Dwie protestujące dziewczyny - z plakatami z hasłem "Twoja wina! Twoja wina! Twoja bardzo wielka wina!" - usiłowały wejść do kościoła, nie zostały wpuszczone przez młodych mężczyzn, którzy zablokowali wejście. Po południu doszło do przepychanek między manifestantami a kontrmanifestantami, którzy nie wpuszczali do kościoła i modlili się.


Grupa osób protestujących po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji zakłóciła w niedzielne (25.10) południe mszę św. w katedrze w Poznaniu. Uczestnicy wiecu trzymali transparenty z hasłami takimi, jak: "katoliczki też potrzebują aborcji" czy "katoliczko nie jesteś sama". Rozrzucili ulotki i zaczęli klaskać. Msza została przerwana. Policja spisała aktywistów.

W nocy z czwartku na piątek doszło do starć protestujących z policją w okolicy domu Jarosława Kaczyńskiego na Żoliborzu. Zebrały się tam osoby niezadowolone z decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.


Źódło:x-news

Monday, 26 October 2020 09:17
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Black Friday będzie trwać w tym roku cały miesiąc
 Czytaj następny artykuł:
Próba uprowadzenia tankowca u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Na pokład weszli żołnierze sił specjalnych i zakończyli kryzys