Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Opieka medyczna

National Health System
Wszyscy Polacy przebywający na terenie Wielkiej Brytanii są objęci bezpłatną podstawową opieką zdrowotną w ramach National Health System (NHS). Oznacza to, że można bezpłatnie korzystać z przychodni lekarskich ogólnych, specjalistycznych (poprzez skierowanie), a także szpitali. Nie dotyczy to planowanych operacji (jak np. usuniecie żylaków), które nie są bezpośrednim zagrożeniem dla życia.
Lekarz rodzinny
Opieką stałą zajmują się przychodnie NHS, w których urzędują lekarze pierwszego kontaktu lub inaczej lekarze ogólni - general practitioners (w skrócie GP). Aby otrzymać darmową opiekę lekarza rodzinnego należy zarejestrować się w najbliższej miejscu zamieszkania przychodni.
Rejestracja w przychodni
Opieka lekarska jest dostępna nawet bez wykupionego ubezpieczenia - wymagana jest jednak nieodpłatna rejestracja w lokalnej przychodni. Adres najbliższej przychodni można znaleźć na stronie http://www.nhs.uk .
Wystarczy podać kod pocztowy i wybrać, jaki typ usługi medycznej nas interesuje, w rezultacie otrzymamy adresy najbliższych przychodni medycznych.

Następnie należy udać się do placówki w celu rejestracji. Należy wziąć ze sobą dokument stwierdzający tożsamość (może to być paszport lub dowód osobisty) oraz poświadczenie adresu (rachunek za gaz lub prąd). Jeśli ich nie posiadamy, można postarać się przedstawić pisemne poświadczenie od osoby, od której wynajmujemy mieszkanie. Na miejscu należy również wypełnić formularz, w którym są min. następujące pytania: imię nazwisko, adres, jak również o historię przebytych chorób przewlekłych, oraz szczepień.

Następnym etapem rejestracji jest wywiad osobisty (medical interview/medical examination), który może zostać przeprowadzony podczas składania formularza przez rejestrującą nas pielęgniarkę, lub przez lekarza podczas pierwszej wizyty. Wywiad służy ustaleniu naszej historii zdrowia na podstawie danych, które umieściliśmy w formularzu i dodatkowych pytań.
Leki
Leki w Wielkiej Brytanii można kupić w aptekach (Pharmacy lub Chemist’s), które mogą być oddzielnymi sklepami, ale częściej są po prostu osobnymi stoiskami w drogeriach (Boots, Superdrug) lub supermarketach. Osoby w nich pracujące mogą nam pomóc w wyborze leków w przypadku zwyczajnych dolegliwości jak ból gardła czy kaszel.

Za leki wydawane na receptę. Która kosztuje £7,40 bez względu na to ile jest przepisanych lekarstw.  W niektórych przypadkach są one wydawane za darmo (dzieciom do lat 16, uczniom do 18 roku życia, kobietom w ciąży i osobom powyżej 60 roku życia).
Antykoncepcja
Większość lekarzy i pielęgniarek w lokalnej przechodni zdrowia udziela porad dotyczących zdrowia seksualnego i antykoncepcji. Zarówno antykoncepcja hormonalna jak i prezerwatywy są w UK dostępne nieodpłatnie - wystarczy umówić się na wizytę w lokalnej przychodni zdrowia lub Walk-in-Centre, albo lekarza w Family Planning Clinic i poprosić o nie.
Pogotowie
W razie nagłych, poważnych przypadkach najlepiej zgłosić się na oddział ratunkowy szpitala Accident & Emergency (A&E) lub wezwać ambulans pod numerem 999.
Usługi płatne
Usługi dentystyczne i okulistyczne nie podlegają National Health System i za te usługi trzeba płacić.
Last Updated on Monday, 27 January 2014 12:35  


Global Centre