Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Anglia wolna od dymu tytoniowego

Zakaz palenia w miejscach publicznych
Od 1 lipca 2007 r. praktycznie wszystkie zamknięte obiekty publiczne i miejsca pracy zostały objęte zakazem palenia. Począwszy od tego dnia, palenie w tych miejscach stało się przeszłością – jest także niezgodne z prawem. Ocenia się, że w okresie następnych dziesięciu lat to nowe prawo pomoże uratować życie tysiącom osób oraz stworzyć czystsze i zdrowsze miejsca do zabawy i do pracy.

Zakaz palenia ma na celu chronienie przed szkodliwymi skutkami biernego palenia. Dym wdychany w wyniku biernego palenia zawiera ponad 4000 związków chemicznych, z których 50 ma właściwości rakotwórcze. Długotrwałe narażenie na bierne palenie może podnieść ryzyko rozwoju poważnych chorób, takich jak nowotwór płuc, choroby serca czy spowodować ataki astmy. Może także spowodować poważne choroby układu oddechowego u dzieci oraz zespół nagłej śmierci niemowląt.
Jakie obiekty obejmuje zakaz
Zakaz palenia obejmie praktycznie wszystkie zamknięte obiekty publiczne i miejsca pracy. Zaliczają się do nich puby, kluby, bary, kafejki, sklepy, biura i fabryki. Ponieważ zabronione będą palarnie dla pracowników i pokoje dla palących, trzeba będzie wyjść na zewnątrz na papierosa. Środki komunikacji publicznej oraz pojazdy służbowe, użytkowane - w jakimkolwiek okresie - przez więcej niż jedną osobę, także będą podlegały zakazowi palenia.
Kary za złamanie zakazu
W innych krajach, gdzie obowiązuje ogólny zakaz palenia, jak Irlandia, Szkocja czy Nowa Zelandia, większość społeczeństwa podporządkowała się nowemu prawu, które szybko weszło w fazę samo-regulowania. Mimo to, każdy kto nie przestrzega nowego prawa popełnia przestępstwo. Za palenie w miejscu objętym zakazem palenia można otrzymać grzywnę w maksymalnej wysokości 200 funtów.
Poniżej zamieszczamy ustalone wysokości mandatów oraz maksymalnych grzywien za każdy rodzaj wykroczenia.
  • Palenie na terenie wolnym od dymu lub w wolnym od dymu pojeździe służbowym: Nakłada się mandat na osobę palącą w ustalonej wysokości 50 funtów. Lub grzywnę w maksymalnej wysokości 200 funtów, jeśli osoba została postawiona w stan oskarżenia i skazana przez sąd. (Mandat o ustalonej wysokości zostanie zmniejszony do 30 funtów, jeśli zostanie zapłacony w ciągu 15 dni.)
  • Nie umieszczenie znaków zakazu palenia: Nakłada się mandat w ustalonej wysokości 200 funtów na osobę zarządzającą lub znajdującą się w wolnym od dymu lokalu czy pojeździe. Lub grzywnę w maksymalnej wysokości 1000 funtów, jeśli dana osoba została postawiona w stan oskarżenia i skazana przez sąd. (Mandat o ustalonej wysokości zostanie zmniejszony do 150 GBP jeśli zostanie zapłacony w ciągu 15 dni.)
  • Nie uniemożliwienie palenia na terenie objętym zakazem palenia: nakłada się grzywnę w maksymalnej wysokości 2500 funtów na osobę zarządzającą lub kontrolującą teren albo pojazd objęty zakazem palenia, jeśli zostanie postawiona w stan oskarżenia i skazana przez sąd. Za to wykroczenie nie przewiduje się mandatu o ustalonej wysokości.
Pomoc w rzuceniu palenia
Około 70% palaczy twierdzi, że chce rzucić palenie -nowe prawo zakazujące palenia może stanowić dla nich źródło dodatkowej motywacji. Jeśli chcesz rzucić palenie, państwowa służba zdrowia (NHS) jest doskonałym, nieodpłatnym źródłem wsparcia, do którego należą następujące usługi:
  • Lokalne usługi służby zdrowia  "Rzuć palenie" (NHS Stop Smoking Services) - aby znaleźć lokalne usługi, zadzwoń nieodpłatnie do infolinii NHS Smoking Helpline pod numer 0800 169 0 169, odwiedź stronę internetową gosmokefree.co.uk, wyślij SMS ‘GIVE UP’ oraz swój kod pocztowy pod numer 88088, lub zapytaj w swojej przychodni, aptece bądź w lokalnym szpitalu.
  • Infolinia służby zdrowia (NHS Smoking Helpline) -osoby indywidualne mogą porozmawiać z wyspecjalizowanym doradcą pod numerem 0800 169 0 169 (linia czynna codziennie od 7.00 do 23.00).
  • Strona internetowa gosmokefree.co.uk - źródło porad, informacji i wsparcia, aby rzucić palenie i więcej nie palić (on-line).
  • Program wsparcia ‘Razem’ (Together) - członkostwo jest nieodpłatne, ma na celu wspieranie osób indywidualnych, wykorzystując zarówno wyniki badań naukowych jak i spostrzeżenia byłych palaczy. Można wybrać otrzymywanie informacji poprzez e-mail, SMS-y, listownie lub telefonicznie. Po więcej szczegółów skontaktuj się z infolinią służby zdrowia dzwoniąc pod numer 0800 169 0 169 lub odwiedź gosmokefree.co.uk

Więcej informacji: smokefreeengland.co.uk
Last Updated on Monday, 27 January 2014 12:36  
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.