Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Zakładanie działalności

Rodzaj działalności
Zanim zarejestrujesz i rozpoczniesz handel, będziesz musiał/a zdecydować jaka struktura prawna jest dla Ciebie odpowiednia.
Ważne jest abyś rozumiał/a różne ryzyka i korzyści zanim dokonasz wyboru – to czy założysz działalność jako przedsiębiorca indywidualny – sole-trader, spółka Limited Company, czy spółka osobowa Partnership  ma wpływ na:
•    ryzyko finansowe jakie przyjmujesz
•    sposób w jaki będziesz opłacał/a podatki i dokonywał/a zeznań w HMRC i krajowym rejestrze spółek (dla spółek ltd i niektórych spółek osobowych)
•    kontrolę jaką posiadasz nad swoją działalnością
Zatrudnianie pracowników
Jeżeli będziesz potrzebować dodatkowej pomocy lub osób o określonych umiejętnościach do prowadzenia swojej działalności, możesz zdecydować się na zatrudnienie pracowników. Dowiedz się jakie obowiązki prawne ma pracodawca, łącznie z sposobami wynagradzania, podatkiem i ubezpieczeniem, zanim rozpoczniesz zatrudniać personel.
Jeżeli chcesz zatrudnić pracowników, nawet jako przedsiębiorca indywidualny musisz zarejestrować się jako pracodawca w HMRC.
Licencje i pozwolenia
W zależności od rodzaju działań z jakimi związana jest Twoja działalność, być może będziesz musiał zdobyć pewne licencje i pozwolenia.
Skorzystaj z narzędzia wyszukiwarki licencji aby dowiedzieć się jakich pozwoleń licencji potrzebujesz.
Doradcy prawni
Upewnij się że uzyskasz wycenę od wszystkich doradców z którymi pracujesz i uzgodnij z wyprzedzeniem zakres ich prac.
Niektórzy doradcy pobierają opłatę za godzinę pracy, inni mogą oferować ustaloną cenę za dane zadanie. Zawsze warto jest uzyskać kilka ofert zanim zdecydujesz kogo wybrać, aby móc porównać ceny i upewnij się, że będziecie mogli współpracować.
Księgowi
Księgowy może pomóc z rzeczami typu porady finansowe i zarządzanie wzrostem. Możesz również wyznaczyć go jako ‘przedstawiciela’ zajmującego się sprawami podatkowymi, dostarczania zeznań podatkowych i załatwiania spraw w HMRC w twoim imieniu. 
Polskiego księgowego możesz znaleźć w Katalogu Firm
Powinieneś/aś również rozważyć uzyskiwanie porad prawnych podczas zakładania działalności. Jest to ważne zwłaszcza jeżeli chcesz sprzedawać udziały.
Last Updated on Monday, 27 January 2014 12:23