dynamic architecture

Luźniejsze tematy, ogólne dyskusje, rozmowy o wszystkim i o niczym

FemalePostNapisane by te-ha » 12 Jun 2007, 18:12 dynamic architecture

ciekawy artykuł o architekturze


Dynamiczne projekty staną się wkrótce symbolem nowej filozofii architektury, która zmieni oblicze współczesnych miast i samą koncepcję budownictwa. Od teraz budynki będą posiadały czwarty wymiar - czas. Nie będą ograniczone formą, konstrukcje stale będą w ruchu, a miasta będą zmieniać się szybciej niż kiedykolwiek.

Obrotowa wieża ma powstać w Dubaju. Każde z jej pięter ma obracać się niezależnie od pozostałych na betonowej osi. Pełen obrót piętra ma trwać około 90 minut więc dla mieszkańców nie będzie on odczuwalny. Niesynchroniczne obroty, pomimo niskiego tempa będą sprawiać, że wieża przez cały czas będzie zmieniać swój kształt. Czwarty wymiar od zawsze był esencją pracy twórczej Davida Fishera. Koncepcja wywołuje silny odzew na całym świecie. Domy w których żyjemy i cała jakość życia mogą ulec rewolucyjnej zmianie, dzięki wprowadzeniu takich innowacyjnych projektów. Budynki przestaną być "skamieniałymi bryłami" będą się zmieniać, ciągle pokazując się nam z nowej strony.

Wieżowiec Dynamic Architecture będzie produkował energię dla siebie jaki i dla okolicznych budowli. Czterdzieści osiem wiatrowych turbin umieszczonych pomiędzy obrotowymi piętrami, podobnie jak panele słoneczne na dachu, zapewnią energię czystą, pochodzącą z wiatru i słońca, a tym samym wolną od zanieczyszczeń. Energia wyprodukowana przez generatory w budynku będzie warta około 7 milionów dolarów rocznie. Każda turbina może wyprodukować 0,3 megawata energii. Zakładając, że w Dubaju jest około 4 000 godzin wiatru rocznie, turbiny umieszczone w budynku będą produkować 1 200 000 kilowatogodzin energii. Średnie roczne zużycie prądu przez jedną rodzinę to 24 000 kilowatogodzin - więc jedna turbina będzie mogła zaspokoić zapotrzebowanie pięćdziesięciu rodzin. Cztery turbiny w Wieży Dynamic Architecture wystarczą aby pokryć zapotrzebowanie na prąd mieszkańców budynku, nadwyżki mogą być użyte do zaopatrzenia w prąd całej okolicy,

Horyzontalnie umieszczone turbiny są praktycznie niewidoczne, nowoczesne technologie w budowie mają rozwiązać problemy z akustyką - chodzi tu o odpowiedni kształt skrzydła wykonanego z włókna węglowego. Produkowanie takich ilości energii, przez praktycznie niewidoczne i nie odczuwalne dla użytkowników turbiny z całą pewnością jest krokiem w stronę powszechniejszego użycia alternatywnych źródeł energii.

Godna uwagi jest też technologia budowy obrotowej wieży - na betonowy trzpień zostaną kolejno "wciągnięte" wcześniej zmontowane moduły, które utworzą piętra. W ten sposób będzie to pierwszy na świecie wieżowiec budowany od góry do dołu. Ta technologia ma być znacznie tańsza niż budowa tradycyjna i zdaniem projektantów ma być również bezpieczniejsza i bardziej przyjazna dla środowiska.

Na dynamicarchitecture.net można zobaczyć więcej projektów, animacji i przeczytać opisy techniczne

a tutaj link, zeby popatrzeć na animację

http://www.youtube.com/watch?v=RzQazjw-4jI


link do biografii architekta: http://www.dynamicarchitecture.net/Design.htm

w ogóle mnie pasjonuje architektura i projektowanie

uwielbiam oglądąć wszystkie programy na national geographic i discovery o inżynierii ekstremalnej i wielkich konstrukcjach :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

te-ha
Zaangażowany
 
 
Posts: 1305
Joined: 30 Aug 2006, 19:09
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

FemalePostNapisane by Anek » 12 Jun 2007, 19:36 Re: dynamic architecture

Robi wrazenie......................... :grin:
User avatar
Anek
Wtajemniczony
 
 
Posts: 1682
Joined: 15 Aug 2006, 19:58
Location: Sutton Coldfield
Reputation point: 27
Pokojowy
Top
0

FemalePostNapisane by te-ha » 12 Jun 2007, 19:50 Re: dynamic architecture

też tak myślę

ale to jeszcze nic w porównaniu z pomysłem budowy tunelu transatlantyckiego na pociągi ;)

z nowego jorku do londynu będzie trwać mniej niż godzinę!
pociągi będą jeżdzić z prędkością 8000km/h

jeszcze nie teraz
bo potrzeba wielu na lat na wprowadzenie tej idei w życie, ale robi wrażenie

jak zbudują ten tunel to mur chiński będzie się chował :mrgreen:

te-ha
Zaangażowany
 
 
Posts: 1305
Joined: 30 Aug 2006, 19:09
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

FemalePostNapisane by cyrkon1 » 12 Jun 2007, 19:57 Re: dynamic architecture

Jestem ciekawa ile będzie kosztował m2 takiego cuda...
User avatar
cyrkon1
Stały Bywalec
 
 
Posts: 376
Joined: 19 Feb 2007, 17:35
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by tomi09pl » 12 Jun 2007, 19:58 Re: dynamic architecture

z jednej strony buduja obracajace sie budyneczki a z drugiej strony wielu ludzi na swiece wciaz w szalasach i lepiankach zyje i to bynajmniej nie z wlasnego wyboru.
User avatar
tomi09pl
Rozeznany
 
 
Posts: 147
Joined: 11 Oct 2006, 14:53
Location: Birmingham
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0


Return to HYDE PARK