"Stop speaking Polish !"

Luźniejsze tematy, ogólne dyskusje, rozmowy o wszystkim i o niczym

FemalePostNapisane by koliberek » 24 Aug 2007, 05:21 Re: "Stop speaking Polish !"

Pracowałam w szwedzkiej firmie jakiś czas, czy to w Polsce, czy w Szwecji, Szwedzi zawsze w naszej obecności nawet jak rozmawiali między sobą mówili po angielsku, żebyśmy rozumieli co mówią między sobą, to taki ukłon w naszą stronę i zarazem wyraz kultury i szacunku wobec nas. Czasem przepraszali nas, jak coś szybko chcieli załatwić przez telefon w Szwecji i wtedy rozmawiali po szwedzku, ale za każdym razem przepraszając że mówili po szwedzku tłumaczyli co załatwili. Zdarzało się że w czasie przerw jak zostawli sami to mówli w swoim ojczystym języku, ale kiedykolwiek wchodziło się do ich pokoju to zaczynali od razu mówić po angielsku.
Te zachowania było za razem wyrazem ich kultury jak i szacunku, żebyśmy nie czuli się głupio w ich obecnyści. Bardzo to miło wspominam bo nie tworzyły się podziały My/Wy, po prostu razem pracowaliśmy, tworzyliśmy jeden zespół, pracowało się dobrze wszystkim.
koliberek ;)

"Jutro ktoś obcy będzie miał absolutną słuszność, mówiąc to, cośmy myśleli i czuli przez cały czas." Ralph Waldo Emerson, esej "O poleganiu na sobie"

koliberek
Początkujący
 
 
Posts: 47
Age: 45
Joined: 5 Aug 2007, 15:55
Location: Karkonosze
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

FemalePostNapisane by Kat_Bham » 24 Aug 2007, 17:56 Re: "Stop speaking Polish !"

tak to byloby idealne ale problem polega na tym ze Polacy nie rozmawiaja miedzy soba po ang bardzo czesto z prostej przyczyny: nie umieja!!! :razz:

ale masz, kiedy pracowalam z obcokrajowcami i oni zaczynali rozmawiac w swoim ojczystym jezyku to po prostu sie czulam nieswojo :???: .....

tak tak

Kat_Bham
Rozeznany
 
 
Posts: 113
Age: 44
Joined: 1 Feb 2007, 12:31
Location: rugby
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

FemalePostNapisane by koliberek » 24 Aug 2007, 18:01 Re: "Stop speaking Polish !"

ja też nie śmigam super po angielsku, raczej oceniłabym siebie na 3ję, ale najważniejsze to chcieć mówić :grin: to połowa sukcesu
pozdrawiam
koliberek ;)

"Jutro ktoś obcy będzie miał absolutną słuszność, mówiąc to, cośmy myśleli i czuli przez cały czas." Ralph Waldo Emerson, esej "O poleganiu na sobie"

koliberek
Początkujący
 
 
Posts: 47
Age: 45
Joined: 5 Aug 2007, 15:55
Location: Karkonosze
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

FemalePostNapisane by Kat_Bham » 24 Aug 2007, 18:11 Re: "Stop speaking Polish !"

tak jest, bo jak sie nie chce to sie na pewno niczego nie osiagnie :idea: ( w kazdej dziedzinie)

Kat_Bham
Rozeznany
 
 
Posts: 113
Age: 44
Joined: 1 Feb 2007, 12:31
Location: rugby
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by xao » 25 Aug 2007, 00:47 Re: "Stop speaking Polish !"

Kat_Bham wrote:tak to byloby idealne ale problem polega na tym ze Polacy nie rozmawiaja miedzy soba po ang bardzo czesto z prostej przyczyny: nie umieja!!! :razz:


Czesciowo to racja ale musisz przyznac,ze czasami zwykly wstyd tutaj takze dziala
War...war never changes
User avatar
xao
Raczkujący
 
 
Posts: 58
Age: 44
Joined: 29 Nov 2006, 08:09
Reputation point: 3
Neutralny
Top
0

FemalePostNapisane by Kat_Bham » 26 Aug 2007, 10:12 Re: "Stop speaking Polish !"

xao wrote:zwykly wstyd tutaj takze dziala


nie rozumiem....

ja mysle ze po prostu jest trudno rozmawiac w obcym jezyku (jesli zna sie tylko podstawy) o tzw "zyciu i smierci"
ale
koliberek wrote:ja też nie śmigam super po angielsku, raczej oceniłabym siebie na 3ję, ale najważniejsze to chcieć mówić to połowa sukcesu

wystarczy sie przelamac, to tez niezly sposob na nauke jezyka, bo to sklania do szukania nowych wyrazow i zwrotow w slowniczku,

(moj brat wlasnie tak sie nauczyl ang, w 1st pracy pracowal z piekna hinduska i chcac ja zagadywac w domu pisal sobie zdania, tlumaczyl je (sam lub z moja leciuchna pomoca) i nastepnego dnia to mowil. Mowie wam po 1st miesiacu on GADAL a przyjechal umiejac good morning (i wiekszosc przeklenstw)

Kat_Bham
Rozeznany
 
 
Posts: 113
Age: 44
Joined: 1 Feb 2007, 12:31
Location: rugby
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by Insanity » 27 Aug 2007, 16:54 Re: "Stop speaking Polish !"

Ja jestem za nie mowieniem po Polsku w chwilii gdy caly staff albo wiekszosc jest anglo jezyczna... i to sie tyczy wszystkich obcokrajowcow.

Insanity
Wtajemniczony
 
 
Posts: 2022
Age: 37
Joined: 6 Jan 2007, 10:32
Reputation point: 1
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by Mike » 27 Aug 2007, 21:21 Re: "Stop speaking Polish !"

xao wrote:
Kat_Bham wrote:tak to byloby idealne ale problem polega na tym ze Polacy nie rozmawiaja miedzy soba po ang bardzo czesto z prostej przyczyny: nie umieja!!! :razz:


Czesciowo to racja ale musisz przyznac,ze czasami zwykly wstyd tutaj takze dziala


takie sytuacje sa czasem dziwne bo chcesz np byc fair kulturalny wobec anglikow i powiesz do polaka po ang to ten zaraz to odbierze ze ci odbilo, uwazasz sie za anglika i zapomniales polskiego :mad:
Ofrece tu sonrisa
No cuesta dinero
Intentalo!
User avatar
Mike
Zadomowiony
 
 
Posts: 782
Joined: 22 Jun 2006, 10:14
Location: znienacka
Reputation point: 13
Neutralny
Top
0

Previous

  • Similar topics
    Replies
    Last post
Return to HYDE PARK

cron