jaki olej do wspomagania ??????????

Dyskusje na temat wszystkiego, co ma kółka. Samochody, motory, rowery; sprawy techniczne ;

MalePostNapisane by daro31 » 8 Feb 2008, 21:08 jaki olej do wspomagania ??????????

Witam, jak w temacie mam rover 75 ale nie wiem jaki mam kupic olej do wspomagania patrzylem w halfordsie ale tam w ich ksiazkach nie ma danych na ten temat, sa tylko wpisane kreseczki, mam rover 75 , 1.8, z 2001
prosze o info na ten temat, z gory dzieki
pozdrawiam

P.S. to samo mam z plynem hamulcowym.
daro31
User avatar
daro31
Raczkujący
 
 
Posts: 69
Joined: 9 Oct 2007, 19:41
Location: Olsztyn - Birmingham
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by plazermen » 8 Feb 2008, 21:26 Re: jaki olej do wspomagania ??????????

ja tam nie jestem mechanikiem samochodowym ale u mnie we wspomaganiu ten sam plyn co w hamulcach: dot4
User avatar
plazermen
Wtajemniczony
 
 
Posts: 2075
Age: 44
Joined: 10 Jun 2006, 20:52
Location: że znowu
Reputation point: 92
Poczciwy
Top
0

MalePostNapisane by wsiaz » 9 Feb 2008, 08:09 Re: jaki olej do wspomagania ??????????

ja mam w sumie inne auto niz rover, a plyn do wspomagania nie ma znaczenia jaki wlejesz bo kiedys uzupelnialem u mechanika opaska jedna sie poluzowala u mialem wyciek az zaczelo trzec wspomaganie, pozniej kupilem u mechanika plyn zapoomnialem nazwy cena k 6 funtow za litr i wspomaganie dziala.
User avatar
wsiaz
Zadomowiony
 
 
Posts: 833
Joined: 23 Jan 2007, 23:03
Reputation point: -1
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by Irekk » 11 Feb 2008, 14:47 Re: jaki olej do wspomagania ??????????

witam,

wbrew pozorom ma znaczenie co sie leje... ;)
szczegolnie, gdyby za rada tu piszacych nalac DOTa (płyn hamulcowy) do ukladu wspomagania kierownicy w Roverze 75... Mogloby drogo kosztowac...
W tym samochodzie, jak i w wielu innych wspolczesnych autkach, lejemy do wspomagania olej ATF Dexron III. Dostepny na kazdej stacji benzynowej...

Gdyby bylo wiecej pytan odnosnie eksploatacji tego autka to polecam forum na stronie www.roverki.pl

pozdr
irek

Irekk
Przyczajony
 
 
Posts: 4
Joined: 4 Feb 2008, 18:22
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

PostNapisane by KA i PE » 12 Feb 2008, 08:31 Re: jaki olej do wspomagania ??????????

ATF (automatic transmission fluid) jest olejem do skrzyn automatycznych. faktycznie jest bardzo podobny do plynu do wspomagania kierownicy. tez jest czerwony i podobnie smierdzi. do wspomagania jednak nalezy lac plyn do wspomagania :-) power steering fluid, dostepny w halfords na pewno.

pozdr

pe

KA i PE
 
 
Top
0

MalePostNapisane by Irekk » 12 Feb 2008, 09:56 Re: jaki olej do wspomagania ??????????

KA i PE wrote:ATF (automatic transmission fluid) jest olejem do skrzyn automatycznych. faktycznie jest bardzo podobny do plynu do wspomagania kierownicy


nie jest bardzo podobny tylko jest tym samym :)
Mozesz sobie sprawdzic przykladowa specyfikacje:
http://tedexproduction.pl/files/III.pdf

a niektorych hydraulicznych ukladach wpsomagania uzywa sie np. plynu hamulcowego, choc czesciej np. we wspomaganiu sprzegla niz kierownicy, zas bardzo czesto uklada serwa (czyli wpomagania kierownicy) jest zalewany wlasnie ATF-em (ktory istotnie jest olejem do przekladni automatycznych ale takze czasami do manualnych, zeby bylo bardziej skomplikowanie...)
Po prostu trzeba sprawdzac, co zaleca producent, i to wlewac. Do Rovera 75 (jak i do wiekszosci angielskich samochodow) wlewamy do serwa ATF Dexron II lub III

pozdr
irek

Irekk
Przyczajony
 
 
Posts: 4
Joined: 4 Feb 2008, 18:22
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

PostNapisane by KA i PE » 12 Feb 2008, 11:21 Re: jaki olej do wspomagania ??????????

Irekk wrote:ale takze czasami do manualnych


can you go into this a little deeper please.........

pozdr

pe

KA i PE
 
 
Top
0

MalePostNapisane by Irekk » 12 Feb 2008, 12:21 Re: jaki olej do wspomagania ??????????

KA i PE wrote:
Irekk wrote:ale takze czasami do manualnych

can you go into this a little deeper please.........


oczywiscie, z przyjemnoscia :)

np. Rover dla skrzyń manualnych bodaj o symbolu LT77 (n. rover 3500) zaleca wlasnie ATF a nie, jak na logike powinno to być, MTF :) I z takimi sytuacjami mozna sie spotkac... Pozniej np. rover rekomendowal do b. popularnych skrzyn manualnych PG1 specyficzny olej, zrobiony na ich wlasne zamowienie, o nazwie handlowej MTF95 (by Texaco) a o wlasciwosciach zblizonych raczej do ATF...
Dlatego warto sie zapoznawać z fabrycznymi manualami...

pozdr
irek

Irekk
Przyczajony
 
 
Posts: 4
Joined: 4 Feb 2008, 18:22
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

PostNapisane by KA i PE » 12 Feb 2008, 21:30 Re: jaki olej do wspomagania ??????????

hmmmm, znajac wlasciwosci atf az sie skora na karku marszczy jak sobie pomysle ze to wszystko tam wiruje smarowane czyms tak rzadkim jak atf........ ale coz, rovera juz nie ma, wiec mozemy sobie w zasadzie pogadac o historii motoryzacji :-)

pozdr

pe

KA i PE
 
 
Top
0

MalePostNapisane by daro31 » 26 Feb 2008, 18:20 Re: jaki olej do wspomagania ??????????

Wielkie dzieki za porady i historie samochodu, oczywiscie autko ma sie dobrze i jezdzi bez problemu. ;) oczywiscie kupilm olej do wspomagania i plyn hamulcowy i nie bylo to to samo, jeszcze raz dzieki za info
pozdrawiam forumowiczow :wink:
daro31
User avatar
daro31
Raczkujący
 
 
Posts: 69
Joined: 9 Oct 2007, 19:41
Location: Olsztyn - Birmingham
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0


  • Similar topics
    Replies
    Last post
Return to MOTORYZACJA