Założenie konta w banku - proof of address po zmianach.

Doradztwo w sprawie kont bankowych, pożyczek, podatków, pomysłów na własny biznes;
Witam serdecznie!

Bardzo proszę o pomoc - jest ogromny problem z założeniem konta bankowego teraz, po przyjeździe do Wielkiej Brytanii.W marcu zeszłego roku weszły w życie przepisy, które wymagają od banków, aby weryfikowały proof of address. Jeszcze w zeszłym roku podobno wystarczył list z Job Centre, z przyznanym numerem NIN.Niestety byłem z tym listem w banku Barclay's i nie uznano go za wystarczający - musi być umowa najmu, list z renomowanej agencji lub rachunek za media.Czy jest jeszcze jakikolwiek bank, który uznaje te listy z Job Centre o przyznaniu NIN, jak było wcześniej, czy po prostu nie mam szans na normalne konto i muszę się zmagać z nieciekawymi rozwiązaniami, typu Revoult? Standardowe dokumenty nie wchodzą w grę, bo mieszkam u znajomych, z kolei, żeby sam coś wynająć na siebie, muszę mieć konto i koło się zamyka...Jak to rozwiązać? Jeżeli ktoś mi skutecznie pomoże to przewiduję nawet nagrodę w wysokości 50 funtów przelanych z nowo otwartego konta, bo jest mi ono bardzo potrzebne :) Pozdrawiam i proszę o pomoc.

Tartarus83
Przyczajony
 
 
Posts: 6
Joined: 19 Aug 2018, 15:03
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

Sprobuj cash account w TSB dla rezydentow EU.

https://www.tsb.co.uk/current-accounts/ ... residents/

Inna opcja to jest sprobowanie wziecia jakiegos najtanszego abonamentu z karta sim przez internet z mozliwoscia zrezygnowania po 30 dniach (mozna tez zrezygnowac w ciagu pierwszych 14 dni, bo prawo w UK daje taka mozliwosc)

Voltix
Rozeznany
 
 
Posts: 106
Joined: 6 Feb 2014, 12:59
Reputation point: 10
Neutralny
Top
0

Takie konto, o którym piszesz to jednak nie jest dobra opcja. Niestety rachunków za telefony mobilne akurat nie uznają ☹️ Jedno co mi chyba pozostaje to wymiana prawa jazdy, ale to potrwa

Tartarus83
Przyczajony
 
 
Posts: 6
Joined: 19 Aug 2018, 15:03
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

Voltix wrote:Sprobuj cash account w TSB dla rezydentow EU.

<!-- m --><a class="postlink" href="https://www.tsb.co.uk/current-accounts/faqs/opening-cash-account-non-uk-eu-residents/" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;">https://www.tsb.co.uk/current-accounts/ ... residents/</a><!-- m -->

Inna opcja to jest sprobowanie wziecia jakiegos najtanszego abonamentu z karta sim przez internet z mozliwoscia zrezygnowania po 30 dniach (mozna tez zrezygnowac w ciagu pierwszych 14 dni, bo prawo w UK daje taka mozliwosc)
Bank Monese. Trzeba mieć dwa dokumenty ze zdjęciem. Konto można założyć online. To jest kod promocyjny ( CPGZHQL9 ). Pozdrawiam. Krzysztof. P.S. Szukam. Poszukuję Pomocy z Wyjazdem i Przyjazdem do Birmingham. Z Wynajęciem jednoosobowego pokoju z dostępem do kuchni i łazienki. Coś Nie drogiego teraz we wrześniu. Gdzieś tak po 20..września. Dziękuję i czekam.

Krzysztof1979
Przyczajony
 
 
Posts: 1
Joined: 26 Aug 2018, 08:44
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

Mam nawet sugestię, żeby tego posta gdzieś podkleić na górze, bo wiem, że info może być przydatne dla wielu Polaków mających problemy aktualnie z otwarciem normalnego-pełnoprawnego konta bankowego - od kilku miesięcy ze względu na zmianę przepisów, jest to znacznie trudniejsze niż wcześniej.

Cóż, sam sobie odpowiem, podając rozwiązanie, ale zauważyłem, że teraz wielu Polaków ma problem z założeniem konta w PEŁNOPRAWNYM banku - a nie w jakimś Revoult czy Monese, wiec myślę, że wielu osobom może się to przydać.Jedyne, co potrzebne, to list z przyznaniem numeru NIN , nie starszy niż 3 miesiące.

Założyłem konto około tydzień temu, w jednym z największych banków w UK, czyli w NatWest - nie jest to żadna instytucja finansowa oferująca konto i karty, a pełnoprawny bank.Posiadam pełnoprawne konto Select - mam już wypukłą kartę debetową Visą wraz z możliwością płacenia zbliżeniowego oraz card reader, dostęp do bankowości internetowej, a także mobilnej.Samo konto jest bez opłat - w tym darmowe wypłacanie gotówki z bankomatu - do 300 funtów dziennie i darmowe przelewy itd. Jedyne. czego mi nie przyznano, to overdraftu, czyli możliwości zrobienia debetu na koncie, ale to i tak nie jest mi do niczego potrzebne (choć w bankowości internetowej jest info, że mogą mi i to niedługo przyznać, jeżeli będę korzystał z konta). Najważniejsze, że mam pełnoprawne konto w normalnym, dużym angielskim banku - w każdej chwili w bankowości internetowej można też poprosić na przykład o przysłanie papierowego bank steatment i mieć pełnoprawny proof of address jeżeli chce się zmienić bank, choć, moim zdaniem, nie ma sensu w przypadku przeciętnego Polaka.

Przed założeniem konta odbiłem się od ściany w siedmiu bankach, gdzie przeszkodą był proof of address, list z NIN nie wystarczył.W NatWest, nie musiałem wychodzić z domu, wszystko odbyło się całkowicie zdalnie.Nawet nie trzeba było pojawiać się w oddziale by podpisać umowę.W oddziale pojawiłem się dopiero po to, żeby wpłacić na swoje konto moją gotówkę.Ogólnie jestem pod wrażeniem, bo Polska teoretycznie ma bardziej zaawansowaną bankowość, ale nawet w Polsce jeżeli się zakłada pierwsze konto, nie da się uniknąć wizyty w oddziale, tutaj się obyło bez tego.

Przejdę wiec do tego jak to zrobić:
1. Na smartfonie wchodzimy na stronę banku NatWest, wybieramy opcję tworzenia konta online, w pewnym momencie zostaniemy poproszeni o dostęp do lokalizacji naszego urządzenia, na co się zgadzamy.Dalej standardowo podajemy swoje dane osobowe i adresowe
2. Zostaniemy poproszeni o zrobienie zdjęć swoich dokumentów - teoretycznie wystarczy jeden dowód tożsamości i jeden proof of address. Ja, na wszelki wypadek skorzystałem ze wszystkich opcji w przypadku dowodu tożsamości, nie wiem czy mi to pomogło, być może tak, a być może nie miało znaczenia - zrobiłem zdjęcia dowodu osobistego, POLSKIEGO prawa jazdy i paszportu.Natomiast jeżeli chodzi o proof of address zrobiłem zdjecie listu z NIN przysłanego trzy tygodnie wcześniej i załączyłem go w zakładce TAX (do wyboru są jeszcze dwie inne, więc być może to ważne).
3. Jeżeli system zaakceptuje zdjecia jako wyraźne, mieli je następne kilkadziesiąt minut i odrzuca jako prawidłowe lub odrzuca - mi zaakceptowano wszystkie dokumenty oraz list z NIN.Pojawia sie info, że mamy czekać na decyzję
4.W ciągu 48 godzin (mi przyszło po kilkunastu godzinach) na podany numer telefonu i mail przychodzi info, że konto zostało przyznane.Dostajemy też maila z numerem klienta (hasło i pin wcześniej ustalamy sami) i już możemy sie logować na swoje konto.
5. W ciągu następnych 3 dni, przychodzi osobno karta i pin do karty, później card reader, który jest potrzebny do przelewów - tutaj jest inaczej niż z kartą - trzeba go zamówić samemu na koncie internetowym i potem aktywować (jest też potrzebny do potwierdzenia takich operacji internetowych, jak zmiana naszego adresu zamieszkania)

Podsumowując - konto jest pełnoprawne, tak jak wypukła karta (traktowana jak kredytówka w kwestii funkcjonalności), płaciłem już nią w internecie, zbliżeniowo w autobusie, a nawet używałem w wypożyczalni samochodów i nawet z ciekawości sprawdziłem - przeszła w rezerwacji pokoju hotelowego.Do tego nie kosztuje ani pensa.

I to wszystko, mam nadzieję, że komuś się to przyda.To jest chyba naprawdę jedyna opcja dla Polaka, który przyjeżdża tutaj po raz pierwszy i chce założyć normalne konto bankowe.W dodatku wyjątkowo wygodna, nie wymaga wychodzenia z domu, a nawet jeżeli ktoś zna angielski w stopniu bardzo podstawowym, to i tak sobie poradzi.Wiem, bo sam od ponad miesiąca żyłem w stresie, bo pilnie potrzebowałem tu konta, a po prostu się nie dawało.

Tartarus83
Przyczajony
 
 
Posts: 6
Joined: 19 Aug 2018, 15:03
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

Konto zakładane miesiąc temu. Barclays.
NIE honorują rachunków za telefon.
HONORUJĄ - brytyjskie prawo jazdy, rachunek za prąd/gaz, list z HMRC potwierdzający status (dzwoni się do HMRC i prosi o potwierdzenie kodu podatkowego).

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posts: 2527
Joined: 6 Dec 2008, 12:19
Reputation point: 183
SzanowanySzanowany
Top
0


  • Similar topics
    Replies
    Last post
Return to FINANSE

Who is online

Users browsing this forum: No registered users