Status osiedlonego

Dla wszysktich którzy mieszkają lub zamierzają przyjechac do Birmingham i potrzebują informacji na różne tematy

MalePostNapisane by luolipolu » 31 Mar 2019, 08:56 Status osiedlonego

Witam, mam pytanie, ponieważ mój telefon niestety ma android 5 nie, 6 aplikacja do skanowania nie jest kompatybilna. Czy mogę gdzieś w Dudley lub na West Bromie potwierdzić mój paszport? I na czym to polega, jeśli ktoś się orientuje. Dzięki za pomoc.

luolipolu
Początkujący
 
 
Posts: 18
Joined: 25 Apr 2012, 13:42
Reputation point: 3
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by Darwas » 31 Mar 2019, 11:21 Re: Status osiedlonego

Nie wiem co ty chcesz potwierdzac i po co?
User avatar
Darwas
Zadomowiony
 
 
Posts: 693
Joined: 26 Jan 2008, 11:01
Location: Dudley
Reputation point: 58
Poczciwy
Top
0

MalePostNapisane by luolipolu » 31 Mar 2019, 14:02 Re: Status osiedlonego

Mój telefon nie ma odpowiedniej technologii więc aplikacja, która ma posłużyć do potwierdzenia tożsamości przez skan paszportu nie działa. Opcje są takie, że mogę kupić nowe urządzenie lub jeśli jest możliwość załatwić to w jakimś urzędzie.

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... KxquWDt6yA

Dobra, poszukałem i znalazłem,

https://www.gov.uk/government/publicati ... r-services

luolipolu
Początkujący
 
 
Posts: 18
Joined: 25 Apr 2012, 13:42
Reputation point: 3
Neutralny
Top
3

MalePostNapisane by johnyd » 31 Mar 2019, 19:11 Re: Status osiedlonego

Jak podaje Home Office, rejestracja jest obowiązkowa. Ja też się zarejestruję i to szybko, bo nie chcę pocałować klamki na bramce granicznej na lotnisku po powrocie z Polski do UK po świętach. Domyślam się, że prowadzona ewidencja ma służyć także straży celnej. I nikt mi nie powie że plotę bzdury, bo nie ma aktu prawnego gwarantującego swobodne przekraczanie granic po 12 kwietnia dla osób nie posiadających brytyjskiego paszportu, które się teraz nie zarejestrują.
User avatar
johnyd
Raczkujący
 
 
Posts: 72
Joined: 8 Oct 2013, 15:17
Reputation point: 20
Pokojowy
Top
0

MalePostNapisane by luolipolu » 1 Apr 2019, 15:46 Re: Status osiedlonego

Jeszcze jedno: czy za pomocą tej aplikacji EU Exit: ID Document Check można zeskanować jednym telefonem więcej niż jeden paszport? Słyszałem, że są ponoć tym jakieś problemy.

luolipolu
Początkujący
 
 
Posts: 18
Joined: 25 Apr 2012, 13:42
Reputation point: 3
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by johnyd » 2 Apr 2019, 22:08 Re: Status osiedlonego

Ze skanowaniem większej liczby dokumentów nie powinno być żadnych problemów, nie widzę powodu. Nie lubię się prosić, więc wczoraj udałem się do urzędu w Walsall, figurującego na tej liście https://www.gov.uk/government/publicati ... oZO3gKQ2G4

Okazało się, że nie pomagają w rejestracji, nie mieli żadnych szkoleń w tym zakresie i chociaż można u nich skanować dokumenty to sami nie wiedzą, na jakim systemie operacyjnym pracują ich urządzenia. Z tego wynika, że w całym kraju żaden urzędnik nie został przeszkolony w pomocy obcokrajowcom w rejestracji, więc "radź sobie sam". Bardzo rozczarowująca postawa rządu brytyjskiego, nawet mnie to zabolało. Co prawda na stronie rządowej widnieje lista bibliotek wyposażonych w odpowiednie urządzenie (o ile nie mija się z rzeczywistością), ale nikt tam nikomu nie pomoże w obsłudze urządzeń.

Ostatecznie poprosiłem kolegę, który użyczył mi telefonu Xperia Z3. Z obiecywanych 5 minut prostej rejestracji zrobiła sie okrągła godzina! I to nie licząc ściągnięcia samej aplikacji, co też trwało godzinę, gdyż zostało poprzedzone ściągnięciem wymaganej aktualizacji oprogramowania. Na początek problemem okazało się zrobienie ostrego zdjęcia paszportu, bo telefon nie łapał na nim ostrości - trzeba było kombinować, kierując aparat na inne obiekty i później szybko przesuwając na paszport. Wycelowanie z właściwą odległością i trzymanie ręki nieruchomo pod odpowiednim kątem było uciążliwe. Odbywało się metodą prób i błędów, a aplikacja nie podpowiadała, co należy skorygować. Osoby starsze same nie dadzą rady. Skanowanie twarzy mogło zakończyć się totalną klapą, gdyż kolega w pierwszej chwili trzymał telefon kamerą skierowany w moją stronę nie wiedząc, że skaner działa w przeciwną. O mały włos nie zeskanował siebie zamiast mnie - czego konsekwencje mogłyby być poważne, bo niektórych kroków cofnąć się nie da. Po dwóch nieudanych próbach aplikacja nakazała mi zrobić sobie zdjęcie (znów, wyświetlaczem w kierunku osoby, której dotyczy wniosek), ale nie wiem czy zostanie ono zaakceptowane. Skanowanie czipu ukrytego w paszporcie też zajęło nam dłuższą chwilę bo nie wiedzieliśmy, gdzie jest zlokalizowany - jak się okazało, na dole okładki. Trzeba znaleźć logo, którego wygląd aplikacja podpowiada i przyłożyć telefon w odpowiednim miejscu - znów metodą prób i błędów, bo nie wiadomo, gdzie w telefonie schowany jest skaner kart NFC. Z telefonu trzeba zdjąć tylną obudowę. Do tego dochodzi weryfikacja numeru telefonu i adresu email. Dobrze jest mieć swój laptop lub smartfon, żeby odebrać pocztę i kliknąć w link aktywujący. Niezbędny będzie insurance number, przyda się kartka i długopis do zapisania odpowiedzi na pytania bezpieczeństwa.

Jeszcze uwaga dla osób posiadających kartę rezydenta: jej posiadanie nie zwalnia z obowiązku rejestracji! Prawdopodobnie pomaga, gdyż aplikacja pyta o tę kartę; należy wpisać jej numer.

Alternatywą do Androida jest wypełnienie części wniosku na komputerze i wysłanie dokumentów pocztą tradycyjną. Nie wiem, czy jak w przypadku wniosku o rezydenturę, można skorzystać z placówek wykonujących kserokopie i potwierdzających ich zgodność z oryginałem.

Biorąc pod uwagę skalę trudności tej procedury i brak jakiejkolwiek pomocy ze strony rządu odnoszę wrażenie, że komuś zależy na tym, aby jak najmniejszej liczbie ludzi udało się zarejestrować. Nie odkładajcie tego na ostatnią chwilę, jeśli nie jesteście w stanie sami się zarejestrować, poproście pracodawcę. Zapewne jak grzyby po deszczu wyrosną firmy świadczące tę usługę - mam nadzieję, że nie będą ludzi skubały z pieniędzy. Jeśli ktoś chce pomóc polskiej społeczności i posiada urządzenie pracujące na Androidzie, ma dobrą okazję spełnić dobry uczynek.
User avatar
johnyd
Raczkujący
 
 
Posts: 72
Joined: 8 Oct 2013, 15:17
Reputation point: 20
Pokojowy
Top
0

MalePostNapisane by Manitou » 4 Apr 2019, 20:50 Re: Status osiedlonego

Johnyd, Twoją wypowiedź zacytowano na Mojej Wyspie. Jesteś sławny :mrgreen:
User avatar
Manitou
Rozeznany
 
 
Posts: 299
Joined: 19 May 2007, 15:00
Location: Wyspa Dr.Moroue
Reputation point: 8
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by Darwas » 6 Apr 2019, 15:35 Re: Status osiedlonego

Jest to straszna lipa nie dopracowana.Wypełniłem wszystko przebywam i pracuje w uk 14 lat podając IN chyba widzą że odprowadzam podatki mimo to na końcu kiedy to app sprawdza nasz status wyskoczyło mi że nie przebywam w uk 5 lat i aby to udowodnić muszę wysłać 10 skanów dokumentów jest to powalone.Tak samo app przygotowana ja Anglicy do Brexitu.
User avatar
Darwas
Zadomowiony
 
 
Posts: 693
Joined: 26 Jan 2008, 11:01
Location: Dudley
Reputation point: 58
Poczciwy
Top
0

MalePostNapisane by Voltix » 6 Apr 2019, 23:27 Re: Status osiedlonego

luolipolu wrote:Jeszcze jedno: czy za pomocą tej aplikacji EU Exit: ID Document Check można zeskanować jednym telefonem więcej niż jeden paszport? Słyszałem, że są ponoć tym jakieś problemy.


Aplikacja jest specjalnie zrobiona tak, aby dalo sie pozyczyc telefon od kogos i to zalatwic, wiec mozna skanowac wiele paszportow.


Darwas wrote:Jest to straszna lipa nie dopracowana.Wypełniłem wszystko przebywam i pracuje w uk 14 lat podając IN chyba widzą że odprowadzam podatki mimo to na końcu kiedy to app sprawdza nasz status wyskoczyło mi że nie przebywam w uk 5 lat i aby to udowodnić muszę wysłać 10 skanów dokumentów jest to powalone.Tak samo app przygotowana ja Anglicy do Brexitu.Tez mozliwe, ze Twoj pracodawca cos porabal w papierach.

Voltix
Rozeznany
 
 
Posts: 106
Joined: 6 Feb 2014, 12:59
Reputation point: 10
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by luolipolu » 3 May 2019, 21:31 Re: Status osiedlonego

Zakupiłem telefon Sony XA1 i problem się rozwiązał. Najtrudniejszym etapem było skanowanie paszportu, wystarczyło, że zatrzęsła się ręka i proces trzeba było powtarzać. W piątek wysłane, w poniedziałek przyszła pozytywna odpowiedź.

Gdyby ktoś musiał zeskanować jakieś dokumenty, żeby potwierdzić swój pobyt, proszę pamiętać, że plik nie może ważyć więcej niż 6mb, oraz, że po każdym załączonym pliku należy podać datę, lub okres jaki dany dokument "pokrywa".

Tutaj filmik krok po kroku jak złożyć aplikację. Całość po angielsku: https://www.youtube.com/watch?v=rV7KaWbAu4w

luolipolu
Początkujący
 
 
Posts: 18
Joined: 25 Apr 2012, 13:42
Reputation point: 3
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by Obywatel gc » 15 Jul 2019, 11:33 Re: Status osiedlonego

A ta odpowiedź przychodzi na emaila czy jako tradycyjny list? Dostaje się coś na papierze na potwierdzenie że ma się status osiedlonego?

Obywatel gc
Przyczajony
 
 
Posts: 7
Age: 43
Joined: 23 Jan 2010, 16:40
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by Voltix » 18 Jul 2019, 19:37 Re: Status osiedlonego

Obywatel gc wrote:A ta odpowiedź przychodzi na emaila czy jako tradycyjny list? Dostaje się coś na papierze na potwierdzenie że ma się status osiedlonego?


Na email dostaje sie potwierdzenie. Pozniej mozna sprawdzic ten status po zalogowaniu na strone urzedowa, bo to co przychodzi na email nie jest dowodem, to tylko informacja.

Voltix
Rozeznany
 
 
Posts: 106
Joined: 6 Feb 2014, 12:59
Reputation point: 10
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by johnyd » 6 Sep 2019, 16:19 Re: Status osiedlonego

Z ogłoszenia na ścianie polskiego sklepu w Erdington:

"
EU SETTLED STATUS
Bezpłatna pomoc w aplikacji o status osiedlonego (settled) lub wstepnie osiedlonego (pre-settled).
W każdą sobotę w godz. 12.00 - 18.00
Six Ways Baptist Church
Wood End Road
Wejście w głębi posesji

NAPISZ DO NAS!
cee@polishexpats.org.uk" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Polish Expats Association
"

Dodano: -- 10 wrz 2019, 09:25 --

https://www.facebook.com/16534294716121 ... ater&ifg=1

"
Od dnia 5/09/2019, w kazdy czwartek w godz. 11.00-15.00 w #PolishMillenniumHouse przy Bordesley Street, B5 5PH będzie prowadzona DARMOWA pomoc przy wypełnianiu aplikacji o "status osiedlonego" EU Settled Status dla najbardziej potrzebujących.

Prosimy o przyniesienie ze sobą :
-paszport lub dowód tożsamości
-National Insurance Number
-potwierdzenie adresu zamieszkania

Zapraszamy !!!!
"
User avatar
johnyd
Raczkujący
 
 
Posts: 72
Joined: 8 Oct 2013, 15:17
Reputation point: 20
Pokojowy
Top
0


  • Similar topics
    Replies
    Last post
Return to SZUKAM INFORMACJI

Who is online

Users browsing this forum: No registered users