Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Maternity Allowance

Co to jest Maternity Allowance?
Jeśli spodziewasz się dziecka i nie kwalifikujesz się do Statutory Maternity Pay (SMP) od pracodawcy, możesz ubiegać się o Maternity Allowance (MA) poprzez Jobcentre Plus.
Kto może ubiegać się o Maternity Allowance?
O Maternity Allowance możesz się ubiegać, jeśli:
  • jesteś zatrudniona, ale nie kwalifikujesz się do Statutory Maternity Pay
  • jesteś samozatrudniona (self-employed) i opłacasz składki ubezpieczeniowe 2 klasy (Class 2 National Insurance Contributions NIC) lub posiadasz certyfikat, który zwalnia cię z opłacania ubezpieczenia ze względu na małe zarobki (Small Earnings Exception Certificate)
  • jesteś od niedawna zatrudniona lub samozatrudniona
  • byłaś zatrudniona i / lub pracująca na własny rachunek, przez co najmniej 26 tygodni na okresie próbnym (66 tygodni przed datą porodu)
  • zarobiłaś 30 funtów tygodniowo przez okres 13 tygodni w ciągu 66 tygodni przed data porodu
Ile wynosi Maternity Allowance?
Maternity Allowance to standardowa tygodniowa stawka urlopu macierzyńskiego i wynosi £135.45 lub 90 % twoich tygodniowych zarobków brutto (w zależności, która suma jest niższa).

MA jest wypłacany maksymalnie przez okres 39 tygodni. Jeśli zarobki twoje lub twojego partnera są niskie możesz ubiegać się o dodatkowe zasiłki.

Maternity Allowance może być wypłacane, co dwa tygodnie lub co cztery tygodnie bezpośrednio na konto twojego banku.
Najwcześniej MA można uzyskać 11 tygodni przed datą narodzin dziecka, a najpóźniej następnego dnia po urodzeniu dziecka.
Jak ubiegać się o Maternity Allowance?
MA możesz ubiegać się, jeśli jesteś w 26 tygodniu ciąży. Aby uzyskać formularz wniosku (formularz MA1) możesz zadzwonić do Jobcentre Plus pod numer 0800 055 6688 (08:00 do 20:00 od poniedziałku do piątku) lub pobrać ze strony http://www.direct.gov.uk. Formularz ten powinien udostępnić ci również każdy pracodawca.

Do formularza należy dołączyć potwierdzenie od lekarza z datą porodu. Jest to zaświadczenie MATB1 wydawane przez położną lub lekarza nie wcześniej jak 20 tygodni przed datą rozwiązania.

Należy również dołączyć odcinki wypłat (payslipy) oraz w wypadku samozatrudnienia, zaświadczenie potwierdzające opłacenie Class II National Insurance Contributions lub Small Earnings Exception Certificate.
Co zrobić, jeśli Twoja sytuacja ulegnie zmianie?
Jeśli rozpoczniesz pracę a rzecz pracodawcy lub na własny rachunek zanim MA się zakończy, ważne jest, aby jak najszybciej zawiadomić Jobcentre Plus.
Do dziesięciu dni możesz wykonywać pracą bez utraty MA. Jeśli będziesz pracować więcej niż dziesięć dni stracisz zasiłek.

Zmiany, które nie wpływają na utratę MA:
  • pójście do szpitala
  • pójście do domu opieki
  • rozpoczęcie wolontariatu
Last Updated on Monday, 27 January 2014 12:30  


Global Centre
// //