Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Statutory Sick Pay

Co to jest Statutory Sick Pay?
Statutory Sick Pay to ustawowy zasiłek chorobowy. Jeśli jesteś zatrudniony i niezdolnych do pracy z powodu choroby możesz uzyskać Statutory Sick Pay. Jest on wypłacany przez Twojego pracodawcę przez okres nie dłuższy jak 28 tygodni.
Kto się kwalifikuje?
Jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę (nawet, jeśli dopiero rozpocząłeś prace) masz prawo do Statutory Sick Pay (SSP) w następujących sytuacjach:
  • jesteś chory, przez co najmniej cztery dni z rzędu (w tym weekendy, święta i dni, w które zazwyczaj nie pracujesz)
  • Twoje średnie tygodniowe zarobki wynoszą, co najmniej £102 tygodniowo

Twoje średnie tygodniowe zarobki są obliczane przy użyciu zarobków z ostatnich ośmiu tygodni przed chorobą.
Ile wynosi SSP?
Od 11 kwietnia 2011 r. tygodniowa stawka SSP wynosi £81.60 tygodniowo.
Twój pracodawca może obliczyć dzienną stawkę, SSP, dzieląc tygodniową stawkę przez liczbę dni, którą normalnie pracowałbyś w tym tygodniu. Do obliczenia SSP przyjmuje się, że tydzień trwa od niedzieli do soboty.
Zasiłek chorobowy jest wypłacany w ten sam dzień, co Twoja wypłata. Podlega on opodatkowaniu i odliczeniu NI, jednak, jeśli otrzymujesz tylko SSP, suma ta może być nie wystarczająco wysoka, aby płacić podatek.
SSP może mieć wpływ na zasiłki, które pobierasz.
Jak uzyskać Statutory Sick Pay?
Aby otrzymać SSP, musisz:
  • poinformować pracodawcę, że jesteś chory
  • na życzenie pracodawcy należy przedstawić zaświadczenie medyczne po ósmym dniu choroby.
Co stanie się, jeśli SSP nie może być wypłacane lub kończy Ci się prawo do zasiłku?
Jeśli nie możesz dostać SSP lub kończy Ci się prawo do zasiłku pracodawca musi przekazać Ci wypełniony formularz SSP1. W formularzu, pracodawca musi stwierdzić, dlaczego SSP nie zostało Ci przyznane lub dlaczego wypłaty ustają i podąć dzień ostatniej wypłaty.

Formularz SSP1 jest konieczny, aby móc starać się o zasiłek z tytułu niezdolności do pracy Employment and Support Allowance (ESA). Ważne jest, aby pracodawca przekazał Ci ten formularza, najszybciej jak to możliwe.
Istnieją dwie wersje formularza, pierwszą można wydrukować a następnie wypełnić własnoręcznie, drugą wypełnić online i wydrukować.

Formularze dostępne są na stronie: http://www.direct.gov.uk/

Twój pracodawca może mieć własny program wypłaty zasiłków chorobowych i nie musi podporządkować się programowi ustawowych zasiłków chorobowych.
Pracownicy zatrudnieni przez agencje pracy
Pracownicy zatrudnieni przez agencje pracy mają takie same prawo do SSP jak pracownicy kontraktowi, jeśli tylko spełniają warunki kwalifikujące się.  Pracują oni na podstawie umowy o prace z agencji i pracodawca nie może zerwać umowy o pracę, aby nie wypłacić zasiłku chorobowego.

Więcej informacji: http://www.direct.gov.uk/
Last Updated on Monday, 27 January 2014 12:29  
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.